Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Temizlik özellikle pandemi dönemi sonrasında çok daha önemli bir konu haline gelerek, daha fazla özen göstermemiz ve üzerine düşmemiz gereken bir konu olmuştur.

Pandemi dönemi sürecinde, kıyafetlerin dışarıdan gelir gelmez yıkanması ve kirlerinden, olası mikroplardan arındırılması uzmanlar tarafından tavsiye edilerek, ön plana çıkartılmıştır.

Çamaşır makinesinin gelişim süreci, biz insanları büyük bir dertten kurtararak, çamaşır yıkama işini oldukça kolay bir hale getirmiştir. Günümüzde neredeyse her evde çamaşır makinesi bulunmaktadır. Çamaşır makinenizin sorunsuz ve etkili bir şekilde işini yapması için temizliğine dikkat edilmesi ve ara ara bakımının yapılması lazımdır.

Çamaşır makinelerinde kireç oluşumu, en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Yüksek miktarda kalsiyum oranlarına ve magnezyuma sahip sert sulara bağlı olarak oluşan kireç hem makinenize hem de kıyafetlerinize zarar verir.

Kireç tutmuş bir rezistans, suyu ısıtabilmek için fazlasıyla enerji harcar ve bu kabarık gelecek elektrik faturalarının habercisidir. Elektronik arızaları da beraberinde getirir. Bunlarla kalmayıp kıyafetlerin narin dokularına zarar vererek, kıyafetlerin daha sert ve soluk bir yapı ve görünüme sahip olmasına sebep olur.

Çamaşır makinesi kireci adına aşina olduğunuz ve hayatınızda karşılaştığınız ya da karşılaşabileceğiniz bir sorundur. Bu yazımızda bu sorun için neler yapabilirsiniz, bunlara değindik. Püf noktalardan bahsettik.

Rezistansı Temizleyin

Rezistanslar; şebekeden suyu alarak yıkama için uygun sıcaklığa getiren parçalardır. Dolayısıyla kireçlenmenin en sık meydana geldiği bu parçalar kalsiyum ve magnezyum iyonlarına daha fazla maruz kaldıkça, suyu ısıtabilmek için daha fazla enerji tüketmeye ihtiyaç duyarlar. Bu durum önüne geçilmediği ve önlem alınmadığı taktirde kalıcı hasarlara dönüşür.

Çamaşır makinesi rezistansı değişimi fiyatları göz önüne alındığında, rezistans bakımı önemini artırıyor. Rezistans temizliği ve kireçlerden kurtulmak için birbirinden farklı birkaç çözüm bulunuyor, fakat bazı çözümler bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor.

Çamaşır makinası rezistansı sökme işleminin sonrasında sitrik asit veyahut asetik asit gibi kimyasallarla rezistans temizliği sağlanabiliyor fakat bu kuvvetli aşındırıcılar makinedeki plastik parçaların deforme olmasına sebep oluyor.

Geçici bir çözüm için sirke kullanmak başvurulabilecek bir yöntem olarak görülüyor. Bir litre su ve iki bardak beyaz sirke ile hazırlanan karışım makinenin tamburuna ve deterjan haznesine eklenerek, çamaşır makinesi yüksek sıcaklıkta ve kısa programda çalıştırılıyor. Bu işlem kirecin azalmasına ve kötü kokuların yok olmasına fayda sağlıyor.

Fakat bu tür çözümler, sirke, çamaşır suyu kullanımları eski tip makineler için büyük sorunlar oluşturmasa da yeni nesil çamaşır makinelerinde paslanmalara sebebiyet verebiliyor.

Kazan Temizliğini Atlamayın

Çamaşır makinesi için birkaç farklı temizlik aşaması vardır ve en önemli aşamalardan biri kazan temizliğidir.

Çamaşır makinesi kireci sadece rezistansta biriktirmez, sert suyun temas ettiği her parça da kirece rastlamak olası bir durum olur. Çamaşır makinesi kazanı içerisinde de yoğun bir kireç oluşumu meydana gelir.

Özel olarak üretilmiş çamaşır kazanı temizlemek için temizlik ürünleri yoktur fakat evde basit karışımlar hazırlanarak uygulanabilir.

Bazı günümüz makinelerinde kazan temizleme programı bulunur ve bu program bakım işlemini kolaylaştırıcı bir rol oynar. Bulaşık tableti ile çamaşır makinesi temizleme işlemi son zamanlarda oldukça sık uygulanan bir işlem olarak değerlendirilir. Fakat bu uygulama faydaları ile zararlarını birlikte getirir.

Kazan temizliği ile ilgili püf nokta lastik contası ile ilgilidir. Lastik contaları nemin biriktiği yer olarak küf ve koku oluşumuna sebep olabilir. Kazan temizliği esnasında lastiğin arasına bir miktar limon suyu dökmek bu sorunun önüne geçebilir.

Çamaşır makinelerinin kazan temizliği altı ayda bir yapılarak, daha iyi yıkama sonuçları elde edilir ve makinenin ömrü artırılabilir.

Kireç Çözücü Kullanın

Suda bulunan kireç miktarı suyun sertliğine karar vermek konusunda büyük bir yetkiye sahiptir. Asıl sebebi olan ısıya bağlı olarak katılaşan kireçler, ısının yükselmesine bağlı olarak katılaşma oranında artışlar gösterir.

Bu durum makineniz için tehlike sinyalleri anlamına gelmektedir ve en garanti çözüm ise kireç çözücüler ile duruma müdahale etmektir.

Kireç çözücüler; kalsiyum sülfat ve magnezyumun karbonat ile harmanlanmasından oluşan ürünlerdir.

Kireç çözücünün uygulanma işlemi oldukça basittir;

  • Çamaşır makinesinin boş olduğundan ve içerisinde herhangi bir çamaşır kalmadığından emin olunur
  • Deterjan bölmesinin sol kısmına kireç çözücünün tamamı boşaltılır,
  • Ön yıkamasız 60 derece sıcaklıkta bir program seçilir ve makine çalıştırılır,
  • Program bittikten sonra aynı program da çamaşır makinesi tekrar çalıştırılır, bu sayede makinenin iyice temizlenmesi ve kalıntılarından arındırılması sağlanır.

Doğal Yollara Başvurun

  • Basit bir karışım sayesinde bir temizlik bileşeni elde edebilirsiniz. Yarım su bardağı karbonat ve yarım litre beyaz sirkeyi makinenin deterjan haznesine boşaltmak ve makineyi çalıştırmak basit ve etkili bir yöntemdir. Karbonat ve sirke sayesinde bakteri ve küf oluşumunu engelleyebilirsiniz.
  • Sirke ve limon suyunun karışımı ile aşındırıcı özellikte bir karışım elde ederek kireçleri çözmekte bir başarı elde edebilirsiniz. Fakat makine de oluşabilecek deformasyonları göze almanız gerekir.
  • Sirke ve normal tuzun homojen bir yapıya sahip olana kadar karıştırılması ile elde edilen karışımın çamaşır makinesinin deterjan bölmesine koyularak, çamaşır makinesinin 60 derece de 60 dakika boyunca çalıştırılması kireç için etkili bir yöntem olabilir.

Kireç Önleyici Kullanın

kireç önleyici

Bu sorunlar oluşmadan önlem almak yapılacak en doğru hareket ve yaklaşımdır. Kireç önleyici kullanmak büyük ölçü de size yarar sağlayacak ve ileride oluşabilecek sorunların önüne geçecektir. Bu zamandan ve maddi açıdan tasarruf demektir.

Bu sayede diğer alternatif seçeneklere gerek kalmaz, doğal yöntemler gibi çamaşır makinesine sebep olabilecek aşınma gibi bir durum söz konusu olmaz, kireç çözücü kullanma sıklığınız azalır veyahut çamaşır makinenizin durumuna göre hiç kireç çözücü kullanmadan çamaşır makinenizi kullanmanız söz konusu olabilir.

Detax Kireç Önleyici

Türkiye’de bulunan şebeke sularının %83’ü kireçli bir içeriğe sahiptir. Bu durum siz farkında olmasanız bile çamaşır makinenizin kireçlenmesine etken olabilir. Doğal yöntemler sık sık tekrarlanması gereken çözümlerdir ve bunun sebebi geçici çözümler sunmalarından dolayı meydana gelmektedir.

Doğal ürün tercihi zamanla makinenizde aşınmalara sebep olur ve bu sizin için uğraşılması gereken başka sorunlar demektir.

Detax kireç önleyici özgün formülü ile çamaşır makinenizin ihtiyaçlarına cevap vererek onu kireçten uzak tutmaya ve çamaşır makinenizin bu sayede ömrünü uzatmaya yarayan harika bir temizlik ürünü olarak aklınıza gelecek ilk çözüm olabilecek güçlü bir etkiye sahiptir.

Kullanımı basit ve pratiktir, zamandan ve maddi açıdan kazanç sağlamanıza etki eden gelişmiş ve etkili formülü ile çamaşır makinenizi kireç sorunundan kurtaracak bir kahraman olarak temizlik rutininizde yer edinecektir.

Detax kireç önleyici, firmamızdan çıkan her ürün gibi size beraberinde memnuniyeti ve hijyeni getirecektir.

Güleç kimya 1985 yılından bu yana temizlik sektöründe öncü bir şekilde, temizlik ihtiyaçlarınıza güvenilir ve kaliteli bir şekilde cevap vermektedir.