Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Günlük Ev Temizliği

Yaşam alanlarının temizliği hijyen ve sağlığımız açısından önemlidir. Bazı dönemlerde detaylı yapılacak ev temizliğinin yanı sıra günlük olarak yapılan süpürme ve toz alma gibi işlemler sağlıklı bir ortamda yaşamamızı kolaylaştırır. Son zamanlarda artan korona virüsün etkilerini sağlığımızdan uzak tutmak için yaşadığımız alanların temiz ve hijyen olmasını sağlamak alınacak önlemlerden biridir.

Temizlik sırasında belli bir düzene ve sıralamaya tabii olmak ve planlı hareket etmek, hem ev temizliğini kolaylaştıracak hem de işimizi daha kısa sürede bitirmemize yardımcı olacaktır. Rutin olarak yapılan günlük ev temizliğine başlamadan önce bir plan oluşturmak, temizlik esnasında yaşanacak aksilikleri engelleme açısından yapılacak ilk önemli işlemdir.

Günlük Ev Temizliği Nasıl Olmalıdır? 

Yaşanılan her ortamın her durumda hijyenik olması tamamen sağlanamasa da bu alanları temiz tutmak imkansız değil. Evdeki sağlıksız ortamın en önemli sebebi kötü kokulardır. Örneğin mutfak lavabosunu hiç bir zaman pis bırakmayın. Çünkü Mutfak lavabosundan yayılan kötü kokuların tüm evi sarması kaçınılmazdır. Ayrıca temizlenmemiş ayakkabılar ve boşaltılmamış küllüklerde, evdeki kötü kokuya sebep olan en önemli unsurlardır. 

Havalandırılmamış ev zamanla oksijensiz kalacaktır. Bu yüzden ev sürekli belli aralıklarla mutlaka havalandırılmalıdır. Böylece evde birikmiş karbondioksit ve kötü kokulardan kurtulmak mümkün. Ayrıca evi havalandırmak evin içinde oluşan nemden dolayı küflenmenin önüne geçecektir. Günlük ev temizliğine ev havalandırılarak başlanmalıdır. 

Bir Sonraki Adım Dağınıklığı Toparlayın

Özellikle çok fazla eşya bulunan evlerde, düzenli olunsa da fazla eşya her zaman göze dağınıklık hissi verecektir. Hem ev temizliğinin kolay olması hem temizlik süresinin kısa olması için, gereksiz ve kullanılmayan eşyalardan kurtulmak basit bir çözüm önerisidir. Ev temizliğine yatak odalarındaki yatakları toplayarak ve giysileri gardroba yerleştirerek  başlayabilirsiniz.

Evde küçük çocuk var ise her yere saçılmış oyuncaklar gözümüze dev gibi görünse de bir oyuncak sepeti bu durumu kolaylaştıracaktır. Çalışma masasının üzerindeki dağınıklıkları ise kalem kutuları ve kitap yada dosya rafları işi çözecektir. Kirliler çamaşır sepetine, varsa bulaşıklar bulaşık makinasına düzenli yerleştirildikten sonra evdeki dağınıklıktan kurtulmuş olacaksınız.

Tertemiz Bir Ev İçin Yerleri Süpürün 

Dağınıklıkları toparlamanın ardından, evi süpürmeye başlayabiliriz. Toza alerjisi olanlar için toz torbalı elektrik süpürgesinin ev temizliği hizmetiyle sınıfta kaldığı biliniyor. Hem daha yüksek performans sağlayan, hem tozu dışarıya vermeyen hep filtreli süpürge ya da ıslak kuru elektrik süpürgeleri, tozu nemli bir şekilde hapsetmesi nedeni ile bu tür cihazların kullanılması yerinde olacaktır. Süpürme işlemine en az kirlenen odalardan başlayabilirsiniz.

Masa üstü ya da hanımların vazgeçemediği sehpa örtülerini silkeleyerek temizleyebilirsiniz. Koltukların kenar kısımlarını, süpürgenin dar uçlu aparatıyla almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer yüksek ayaklı mobilyalar kullanıyorsanız, süpürgenin fırçalı aparatı işinizi görecektir. Süpürme işleminin ardından, elektrik süpürgesini temiz bırakmak bir sonraki temizlik için hazır olacaktır.

Pırıl Pırıl Bir Görüntü İçin Tozları Alın

Süpürmenin ardından yapılacak iş tozları almak olacaktır. Detaylı yapılan aylık ya da haftalık temizlik sırasında ulaşılamayan mobilyaların üst kısımları, gardrobların ve çekmecelerin iç kısımları, alçak mobilyaların arkası ve altları temizleneceği için, günlük yapılan temizliklerde buraları tekrar elden geçirmek vakit kaybı olacaktır.

Nitekim bu kısımlar kapalı alanlar olduğu için daha az tozlanacaktır. Tozların alınması için kullanılan toz bezinizin pamuklu olmaması, temizlikten sonra tüy oluşumunu engelleyecektir. Tozlu alanların uzun süre parlaklığını koruması ve tozlanmanın gecikmesi için silikonlu deterjanlar tercih edebilirsiniz. Ancak silikonlu deterjanlar kimyasal içerdiği için solumamanız önerilir. Evde en çok tozlanan mobilyaların tozunu aldıktan sonra, toz alma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Evin Hassas Bölgeleri Mutfak Temizliği

Evde en çok kirlenen alanlardan biride mutfaktır. Yapılan yemeklerin kokusu ve sıçrayan yağ lekeleri ev hanımlarının kabusudur. Hatta detaylı temizlik sırasında, mutfağın çok incelenmesine rağmen, bazı ev hanımları günlük ev temizliğinde yeterli olmadığı düşüncesiyle derine inerek mutfakta fazla vakit geçirir.

Ocak kenarlarına sıçramış inatçı yağ lekelerini yağ sökücü spreyler kolaylıkla temizleyecektir. Eğer kapaksız mutfak dolapları kullanıyorsanız fırçalı bir toz bezine ihtiyacınız var. Çünkü kapaksız dolapların içindeki malzemeyi her gün indirip kaldırmak çok fazla zamanınızı harcayacaktır. Zamanla paslanmış musluklardaki lekeleri gidermek için, çamaşır suyuna batırılmış pamuk ile bekletip ardından kireç sökücü sprey ile temizlenirse bu lekelerden eser kalmayacaktır. 

En Temiz Banyo Olmalı 

Evimizin, vücudumuzun kirlerinden arındığımız, en temiz ve hijyenik olması gereken bölümlerden biride banyodur. Tüm ev halkının ortak kullandığı alan olduğu için her gün temiz tutulması zor ve şart olan kısımdır. Temizlenmemiş, hijyenik olmayan bir banyo bakteri üreterek, çeşitli enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkarması kaçınılmazdır. Peki hijyenik bir banyo temizliği nasıl yapılmalıdır. Banyo temizliğine başlamadan önce açıkta bulunan diş fırçası, paspas, havlu gibi kullanılan araçlar kaldırılmalıdır.

İşe yere düşen saç ve artıkları süpürerek başlayabilirsiniz. Detaylı temizlik sırasında duvarlar ve duşakabin camları, dolaplar temizleneceği için her gün buraları temizlemeye gerek yoktur. Klozet ve lavabo deterjan yardımıyla temizlenip bol bu ile durulanmalıdır. Ardından süpürdüğünüz zemini yıkayarak yada temiz bir paspasla silerek temizleyebilirsiniz.

Son Temizlik İşlemi Çöpleri Çıkarın

Günlük ev temizliğinizi tamamladıktan sonra son olarak yapmanız gereken çöpleri çıkarmaktır. Herkesin mutfak, banyo, tuvalet hatta çalışma odalarında kullandığı çöp kutuları mutlaka mevcuttur. Birikmiş çöpler özellikle mutfakta, yemek ve sebze atıkları nedeniyle kötü koku yayacaktır. Çünkü bekletilmiş yiyecek atıkları bir süreden sonra küflenecek veya bozulacaktır.

Bozulan bu artıklar böceklere, bakterilerin oluşmasına davetiye çıkaracaktır. Bunlardan kendimizi ve evimizi  korumak için mutlaka çöpler her gün çıkartılmalıdır. Kötü kokuları engellemek için kapaklı çöp kutuları tercih edilmelidir. Çöplerin çıkarılıp çöp kutularını temizleme esnasında eldiven kullanmayı ihmal edilmemelidir.