Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Pandemi Döneminde Ev Temizliği

Sağlık Bakanlığı, korona virüs için bir kılavuz yayınladı ve kılavuz sık sık güncelleniyor. Bu kılavuzda ayrıca önerilen yüzey temizleme ve dezenfeksiyon ürünleri ve özellikleri de yer alır. Evdeki temizlikten önce, temizlenecek odayı bir süre havalandırılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı Temizlik Önerileri

Sağlık Bakanlığı'nın Coronavirüs 19 yönetmeliğine göre, zemin ve duvarların klorsuz hidrojen peroksit ile temizlenmesinin yeterli olduğu bildiriliyor. Düşük kokusu, toksik olmaması ve temizleme özellikleri olması nedeniyle, mükemmel temizleme özelliklerine sahip ve çevre dostu olması nedeniyle avantajlı olduğu bildirilir.

Hidrojen peroksit içeren bir temizleyici, akrilik, çinko veya bakır içeren yüzeylere zararlı olduğu bildirilmiştir. Çamaşır suyu kullanmadan önce son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol etmek ve geçmişse kullanmamakta fayda vardır.

Temizlenmesi ve Dezenfekte Edilmesi Gereken Yüzeyler

Kapı kolları, elektrik anahtarları, pencere kolları, musluk başlıkları, mobilya kulp ve kulpları, sabunluklar, sifon düğmeleri temizlemesi gereken yer arasındadır. Tüm bu alanlar eve gelir gelmez dokunulabilecek yerler, yani kirli ellerin temas edebileceği bölgelerdir.

Bu nedenle günde iki kez arap sabunlu su veya su-ağartıcı karışımı ile formüle edilmiş temizleme suyu yeterli olduğu miktarda kullanarak bu bölgeler temizlenmelidir. Sıcak su da virüsleri yok etmekte büyük bir etkendir.

Ayrıca, acil servise hidrojen peroksit temizliği ve dezenfeksiyon gözenekli yüzeyler mümkün olduğu devam ediyor düzenli olarak sonucu olarak detaylıca temizlik yapabilirsiniz.

Başka Hangi Bölgeler Temizlenmeli?

Temizlenmesi gereken diğer ev dezenfeksiyon ürünleri arasında kumandalar, oyun konsolları, bilgisayar klavyeleri ve fareler, küçük ev aletleri için braketler ve tabii ki cep telefonları bulunur. Çamaşır suları kullanılmayacak ise oksijenli su da kullanılabilir.

Virüslerden korunmak için bu araçları dezenfekte etmek çok önemlidir. Evinizdeki bakterileri arındırabilecek elektronik ekipmanlarınızı temizlemek için özel bir dezenfektan veya dezenfektan mendil kullanılabilir. Olası ev kazalarını önlemek için elektrikli cihazın fişinin prize takılı olmadığından emin olunmalıdır.

Neyle Temizlenmeli ve Dezenfekte Edilmeli?

Ev temizlerken birçok alan dezenfekte edilmelidir. Bu alanlardan bazıları;

Sert Gözeneksiz Yüzeyler

Sert gözeneksiz yüzeyleri temizlerken ve dezenfekte ederken tek kullanımlık eldivenler giyilmelidir. Eldivenler her temizlikten sonra atılmalıdır. Yeniden kullanılabilir eldivenler kullanılıyorsa, başka amaçlarla değil, COVID-19 yüzeylerini temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılmalıdır.
Kullanılan temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri için lütfen üreticinin talimatlarına bakın. Eldivenler çıkarıldıktan hemen sonra eller temizlenmelidir. Yüzey kirliyse dezenfekte etmeden önce deterjan veya sabunlu su ve sıcak su ile temizlenmelidir.

Dezenfektan Seçimi

Dezenfeksiyon için en yaygın EPA tescilli ev dezenfektanı tercih edilmelidir. Pandemi sürecinde virüsün neden olan virüsle savaşmak için EPA tarafından onaylanan ürünlerin listesini araştırarak bulabilirsiniz.. Tüm temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri için üreticinin talimatlarını izleyin. Ayrıca yüzey uygunsa seyreltilmiş ev tipi çamaşır suyu çözeltisi (minimum 1000 ppm sodyum hipoklorit) kullanılabilir.

En az 1 dakikalık bir temas süresi sağlamak ve uygulama sırasında ve sonrasında uygun havalandırmaya izin vermek için üreticinin uygulama talimatlarını izlenir. Ürünün son kullanma tarihinin geçmediğinden emin olunuz. Ev tipi çamaşır suyunu asla amonyak veya başka bir temizleyici ile karıştırmayın.

Karıştırarak bir ağartıcı çözeltisi hazırlanır;
4 litre suya 5 yemek kaşığı (1/3 bardak) çamaşır suyu veya ağartıcı çözeltileri 24 saate kadar dezenfeksiyon için etkili olacaktır.

Yumuşak Yüzeyler

Yumuşak yüzeyler yani Halı kaplı zeminler, halılar ve perdeler gibi yüzeyler için, varsa görünür kontaminasyonu giderin ve bu yüzeylerde kullanım için belirtilen uygun temizleyicilerle temizlenilir. Temizlikten sonra temizlenecek ürünler üreticinin talimatlarına uygun şekilde yıkanır.

Mümkünse, çamaşırlar için en sıcak su ayarını kullanarak çamaşırları yıkanmalı ve çamaşırlar tamamen kurulanmalıdır. Aksi takdirde, COVID-19 için gözenekli yüzeyler için uygun olan virüse karşı EPA onaylı ürünleri kullanılması gerekir.

Elektronik aletler

Cep telefonları, tabletler, dokunmatik ekranlar, uzaktan kumandalar ve klavyeler gibi elektronik cihazlar için görünür kirleticileri kaldırın. Tüm temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri, üreticinin talimatlarına uygundur.

Silinebilir elektronik muhafazaları ve kapakları kullanmayı düşünün. Üretici kılavuzu yoksa, dokunmatik ekranı dezenfekte etmek için alkol bazlı mendiller veya en az %70 alkol içeren bir sprey kullanın. Sıvı birikmesini önlemek için yüzeyi iyice kurulayın.

Çarşaf, Giysi Ve Çamaşır Odasına Giren Diğer Eşyalar

Kirli hasta kıyafetlerini tutarken tek kullanımlık eldivenler giyilmeli ve kullandıktan sonra atılmalıdır. Yeniden kullanılabilir eldivenler kullanırsa, bunlar yalnızca COVID-19 yüzeylerini temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılmalıdır. Eldivenleri çıkardıktan hemen sonra eller yıkanmalıdır.

Rutin Temizlik

Rutin temizlik, temiz, konforlu ve hijyenik bir ortam için yaşam alanın düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. Düzenli aralıklarla büyük ölçekli temizlik işlemleri gerçekleştirilebilir. Ancak günlük temizlikte gerekli ve önemlidir. Temizlik sırasında bir yerden bir yere taşınarak, dağınıklık bazı önemli parçaları dışarıda bırakabilir. 

Düzenli temizliğinize başlamadan önce organize etmek ve temizlemek çok önemlidir. Çünkü temizleme işleminde ortaya çıkabilecek tüm engeller bu şekilde aşılabilir. Bu yüzden temizlemeden önce alanın toparlanması, kirli çamaşırları ve kirli ürünleri makineye atma ve mekanın temizliğe uygun hale getirilmesi önem arz eder.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Korona virüs ve diğer tüm zararlı virüsler bulaştığı yüzeylerde birkaç saatten birkaç güne kadar değişen bir aralıkta hayatta kalabiliyor. Fakat etkin bir temizlik ile tüm virüsler basit dezenfektanlarla etkisiz hale getirilebiliyor. Virüsün bulaşmasını engellemek, sağlığımıza dikkat etmek için şunları yapabiliriz;
Kişisel hijyen basit hijyen önlemleri ailenizin ve başkalarının sağlığını korumaya destek olabilir.

  • Yüze dokunulmamalı, gözlere, buruna ve ağza dokunmaktan kaçınılmalıdır.
  • Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı kapatmak için ellerinizi kullanmayın. Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizle kapatın. Mendil kullanılmışsa, mendili derhal kapalı bir çöp kutusuna atılmalıdır.
  • Mesafe korunmalıdır. Öksüren ya da hapşıran kişilerden minimum 1,5 metre uzakta durulmalıdır.
  • Eller sık sık, güzelce yıkanması gerekir. Ellerinizi minimum 20-30 saniye sürecek biçimde su ve sabunla sık sık yıkamanızın virüslerin yok olmasına, en az seviyeye indirmesin de büyük bir etkisi vardır.
  • Hastanelere gitme ihtiyacını azaltmak için, temizlik yaparken kokusu daha az olan hidrojen peroksit içerek çevreye zararı dokunmayan çamaşır suları tercih edilmelidir.
  • Burnunuzu temizledikten, mendile hapşırdıktan ve tuvaleti kullandıktan sonra; evden çıkmadan ve eve girince, yiyecek hazırlamadan ve yemekten ilkin, makyaj yapmadan ve lens takmadan ilkin ne olursa olsun eller sabunlu su ile yıkanılmalıdır.. 
  • El dezenfektanı kullanılıyorsa minimum yüzde 60 alkol içeren Sağlık Bakanlığı onaylı alınmalıdır.  Kullanırken elinizin bütün kısımlarına yayılacak biçimde sürün ve ellerinizi kuruyana kadar 20-30 saniye kadar birbiriyle ovuşturun. Elleriniz gözle görülür biçimde pis ise muhakkak sabun ve suyla yıkanır.
  • Sabunlu su  kullandığınız ve ellerinizi doğru biçimde yıkadığınız sürece sıcak su ve soğuk su mikropları ve virüsleri öldürmede eşit derecede etkilidir.

Rutin Temizliğe Eklenmesi Gerekenler

Diğer mühim bir husus ise, günlük temizlik işleminde toz almaya başlamadan önce zemin bölgelerini temizlemektir. Çünkü toz temizliğinden sonrasında zemini temizlediğiniz de zeminden kalkan tozlar toz almak işlemi yapmış olunan yeri yine kirletecektir. Bu da emeklerimizin boşa gitmesine sebebiyet verecektir. Normal gündelik ömür alanlarının temizlenmesinden sonrasında banyo benzer biçimde ortamların temizliğinde de ilk ilkin zemin temizliği ile başlanmalıdır. Bunun için elektrikli süpürge kullanılabilir

Günlük temizlik işlemini gerçekleştirirken öteki bütün işlemler tamamlandıktan sonrasında toz alma işlemi yapılmalıdır. Oysa birçok şahıs Rutin temizlik dendiğinde derhal eline bir bez alır ve bez ile bütün tozlu alanları silerek işe başlar. Daha sonrasında ise mükemmel bir temizlik yaptığını düşünür.

Temizlediğiniz yerler tekrardan kirlenirse talimatlara uyarak şunlar yapılmalı, zeminleri temizlerken zemine müsait malzemeler ve naturel olan temizlik ürünleri kullanmak son aşama önemlidir. Çünkü kimyasal temizlik malzemeleri zeminlere ciddi hasarlar verebilir.