Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Araçlarda Saf Su Ne Amaçla Kullanılır?

Saf suyun başlıca kullanımlarından biri, araba akülerinin doldurulmasıdır. Akü, araçların en önemli bileşenlerinden biridir. Motoru çalıştırmak ve nihayetinde araca güç sağlamak için kullanılır.

Akülerde Saf Su Kullanımı

Akü, suyla çevrili plakalar içerir. Bu su, plakaları aşındırabilecek iyonları veya istenmeyen kimyasalları olmadığı için normalde damıtılır. Normal musluk suyu, arıtılmış suya (saf suya) kıyasla pilin aşınmasını ve yıpranmasını hızlandırır.

İyonları ve kirleri uzaklaştırılmış su kullanarak, akünün kullanım ömrüne de katkı sağlamış olursunuz. Normal su, pilin olması gerekenden çok daha fazla çalışmasına ve dolayısıyla daha yüksek bir iç sıcaklığa ve daha hızlı buharlaşmaya neden olur. Bu hızlandırılmış işlem nedeniyle pil daha hızlı su kaybeder ve tekrar doldurulması gerekir.

Güleç Kimya tarafından üretilen Formül Saf Su ile akülerinizin suyunu güvenle doldurabilirsiniz.

Saf Su ile Oto Yıkama

Saf suyun kullanım alanlarından bir diğeri de oto yıkama sektörüdür. Bir arabayı detaylandırmanın ve temizlemenin, ön yıkamadan kurutmaya kadar farklı aşamaları vardır ve süreç genellikle saf suyla durulamayı da içerir.

Araçta lekesiz bir yüzey elde etmek için saf su ile durulama yapılır. Durulamak için musluk suyu kullanıldığında; boya, krom kaplama veya cam yüzey üzerinde su izleri kalmasına neden olabilir. Bunun nedeni sudaki kalsiyum, magnezyum, sodyum, bakır ve demir gibi elementlerdir. Su, bir kurutma bezi kullanılarak hemen kurutulmazsa, sonunda buharlaşacak ve doğal olarak kuruyacaktır, ancak bu tür maddeler yüzeyde kalacaktır. Kuruduğunda, bu maddeler insan gözüyle görülebilir ve yüzeyde açık gri bir iz olarak görünür, bu izler sadece kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda çıkarılması ileriki süreçte daha zor hale gelen partiküllere dönüşür ve zamanla otomobil boyasına zarar verir.

Saf Suda Sert Kimyasallar Yoktur!

Bazen otomobilleriniz için kullandığınız musluk suyu sert olabilir. Sert sular o kadar kimyasalla dolu olabilir ki arabanıza gerçekten zarar verebilir. Bölgenizdeki suyun özelliklerine bağlı olarak, arabanızı düzenli suyla yıkamanın cila ve sızdırmazlık maddelerini çıkarma sürecini hızlandırdığı doğrudur. Öte yandan arıtılmış su (saf su), bu aşındırıcı elementleri çıkararak, suyunuzun hiçbir şekilde kaplamaya zarar vermemesine neden olur.

Durulama Sırasında Saf Su Kullanmak, Kurutma Gerektirmez!

Normal su ile durulama sonrasında araç yüzeyinde kalan partiküller, yukarıda değindiğimiz üzere leke oluşumuna neden olur. Kurulama yapılmazsa otomobilin tüm yüzeyleri için bir tehdit oluşturur. Aracınızı saf su ile durularsanız, cila uygulamadığınız sürece kurutmaya gerek yoktur. Arabanızı yıkadıktan sonra kurutmak zorunda kalmamak, aslında arabanızı temizlemek için harcadığınız zamanın neredeyse yarısından tasarruf etmenizi sağlar. Standart bir şebeke suyu kullanımında, boya üzerinde kurumuş olabileceğinden tüm suyu yüzeyden uzaklaştırmanız gerekir fakat saf su kullanımında sadece yıkama yapmanız yeterli olacaktır.