Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Biten Tatil Sonrası Ev Temizliği

Ev temizliği yapmak her kadın için zorunlu ve aynı zamanda hem zaman hem de enerji gerektiren bir ev işidir. Özellikle bayram öncesi gibi zamanların yanı sıra tatil dönüşü ev temizliği de kadınlar için son derece önemlidir. Tatil dönüşünde her ne kadar ev boş olsa da evinizin tozlanmasını ve kirlenmesini önleyemezsiniz.

Basit önlemler ile kadınlar tatilden döndüğünde tatil sonrası temizliği daha kolay hale getirebilirler. Tatil dönüşünde temizlik püf noktaları ile temizliğinizi bir plan dahilinde hızlı, kolay ve daha az enerji ve zaman harcayarak yapabilirsiniz. Bunun için de ihtiyacınız olan tek şey temizlik planıdır.

Bavullarınızı Boşaltın

Tatil dönüşü evinizi temizlemeden önce mutlaka bavullarınızı boşaltmalısınız. Tatile çıkmak için bir heyecanla hazırlanan bavulların içerisine kıyafetten kişisel bakım ürününe kadar birçok ürün konulur. Tüm bu eşyaları tatilde kullanırsınız ve kimi temiz kimi ise kirli olarak bu eşyalar geri gelir.

Evinizdeki eski düzen ve tertibi tekrar oluşturabilmek için öncelikle bavullarınızı boşaltmanız ilk adım olmalıdır. Kirliler kirliğe, kişisel bakım ürünleriniz dolabınıza, aldığınız hediyelikler bir kenara ve temiz kıyafetler ise dolaba yerleşmek üzere ayrıldığında tatil dönüşü temizliği yapmanızda size büyük fayda sağlayacaktır.

Eşyaları Yerlerine Yerleştirin

Tatilden döndükten sonra ev temizliği yapmaya başlamadan önce bavullarınızı boşaltıp tüm eşyalarınızı ayıkladıktan sonra ayıkladığınız bu eşyaları yerlerine yerleştirmelisiniz. Aksi halde ortalıkta fazlalık olarak görünecek olan bavulunuz ya da ayıkladığınız eşyalara size rahat ve hızlı temizlik yapma imkanı sunmayacaktır.

Bavulunuzu boşaltırken temiz olduğu için kenara ayırdığınız kıyafetlerinizi ilk olarak dolabınıza yerleştirmelisiniz. Daha sonrasında kendiniz ya da sevdikleriniz için aldığınız hediyelik eşyaları da bir kenara kaldırdıktan sonra bavulunuzdan çıkan kirli kıyafetlerinizi de kirli sepetine atmalısınız. Böylece bavul gibi büyük yer kaplayan ve iş alanınızı daraltan bir unsurdan kurtulmuş olursunuz.

Çarşaflarınızı Değiştirin

Çarşaflar, sadece tatil dönüşü değil elbette düzenli olarak değiştirilmesi gereken eşyaların başında gelir. Ayrıca temiz ve mis kokulu çarşafların üzerinde yatmanın zevki de bir başkadır. Bu nedenle de dilerseniz çarşaflarınızı tatile çıkmadan önce de değiştirebilirsiniz. Hatta tatil öncesinde çarşaflarınızı değiştirip tatile çıkmadan önce ev temizliğini üstten de olsa yaparak çarşaflarınızı değiştirdiğinizde bu durum tatil sonrası size büyük fayda sağlayacaktır.

Çarşaflarınızı değiştirdikten sonra eski ya da kirli çarşaflarınızı da kirli sepetine atmalısınız. Böylece ortalıkta size mani olacak bir tur kalabalığı da ayakaltından kaldırmış olursunuz. Daha sonrasında tatil sonrası temizliğiniz daha kolay ve hızlı ilerleyecektir.

Kirlileri Çamaşır Makinesine Atın

Tatil sonrası temizliğin bir parçası da kirli olan tüm çamaşırları yıkamaktadır. Eğer tatile gitmeden önce kirli sepetinizi boşaltıp tüm kirli çamaşırlarınızı yıkarsanız tatilden döndüğünüzde bu size büyük avantaj sağlayacaktır. Kirli sepetiniz boş olduğunda tatilden getirdiğiniz sizin ve ailenizin çamaşırlarını tek makinede yıkayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Bu nedenle de bavulunuzu boşaltma aşamasında tüm kirlilerinizi ayırmanız ardından çarşaflarınızı da değiştirerek hepsini tek seferde makinenize atarak yıkayabilirsiniz. Eğer tatile gitmeden önce tüm kirli çamaşırlarınızı yıkamanız bu noktada size büyük fayda sağlayacaktır.

Buzdolabınızı Kontrol Edin

Tatil hazırlıkları ve tatil telaşı bazen bazı durumlarda unutkanlığa ve ihmalkarlığa neden olabiliyor. Bu unutkanlıklardan birisi de tatil öncesi kontrol edilmeyen buzdolabı olabiliyor. Bu nedenle de tatilden evinize döndüğünüzde temizlik adımlarınızdan birisi de buzdolabınız olmalıdır.

Tatile gitmeden buzdolabınızda yiyecek ve içecek unuttuysanız ve bu ürünler bozulmuş ise muhtemelen buzdolabınıza koku yaymaya da başlayacaktır. Bu durum temizlik açısından büyük engeldir. Bu nedenle de temizlik sırasında mutlaka buzdolabınızı kontrol ederek bozulmuş ürünleri dökmeli ve buzdolabınızın içini karbonatlı su ile silerek kötü kokuyu bertaraf etmelisiniz.

Halı ve Camları İhmal Etmeyin

Her ne kadar tatil öncesi evinizi temiz ve düzenli bırakmış olsanız da evinizin ve camlarınızın tozlanması kaçınılmazdır. Bu nedenle de tatil dönüşünce yapacağınız temizlik adımlarından birisi de halı ve camlar olmalıdır.

Camların tozunu alıp sildikten sonra eğer halılarınız aşırı büyük ve ağır değilse halılarınızı kaldırıp silkelemek de hem daha hijyenik bir yer ortamı sunacağı gibi hem de temizlik sırasında size daha büyük kolaylık sağlayacaktır. Ancak halı ya da kilimlerinizi çırpacaksanız bu işlemi camlarınızı silmeden önce yapmalısınız. Aksine bir durumda silinen camlarınız tekrar halılarınızın tozu ile tozlanacak ve lekelenecektir.

Evinizi Tozlardan Arındırın

Ne yazık ki tozlar, evimizde her zaman olan ve oluşmasını engelleyemediğimiz şeylerdir. Camların açık olması tozlanması daha arttırsa da her yer kapalı olsa dahi yine de bir şekilde evinizde yerler, mobilya üstleri ve elektronik eşyaların üstleri tozlanacaktır. Bu nedenle de tatil dönüşü olsun ya da olmasın evinizdeki tozu temizlemek sürekli yaptığınız ve yapmanız gereken bir temizlik işidir.

Tatil dönüşünde de her ne kadar tüm cam ve kapılarınız kapalı olsa da evinizin yine tozlandığını görmeniz muhtemeldir. Bu durumda halı ve cam temizliğinden sonra genel temizlik öncesinde evinizi tozlardan arındırmanız temizliğinizin daha kapsamlı olmasını sağlayacaktır.

Genel Bir Temizlik Yapın

Bavullar boşaldıysa, çarşaflar değiştiyse, kirliler yıkandıysa, camlar silinip tozlar da alındıysa o halde artık son adım olarak genel temizlik aşamasına geçebilirsiniz. Keyifli bir yaz tatili sonrasında ayrıntılı temizlik aşamalarını gerçekleştirdikten sonra bir de genel temizlik yaptığınızda artık temizliğin sonuna gelmiş olursunuz.

Tüm ayrıntılardan sonra genel olarak yerleri süpürüp mis gibi kokan deterjan ile yerleri sildikten sonra çırptığınız halı ve kilimlerinizi serebilirsiniz. Böylesi genel bir temizlik sonrasında artık biten tatil sonrası ev temizliğini de bitirmiş olacaksınız.