Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinin en çok karşılaştığı sorunların başında maalesef ki kireç oluşumu geliyor. Şebeke suyunun kireç oranının yüksek olması çamaşır makinesinin her çalıştığında rezistansta, kapakta, kazanda ve hatta deterjan gözünde kireç birikime neden olur. Eğer bu kireç uzun süre temizlenmez ise çamaşır makinesi içerisinde kötü kokuya neden olacaktır. Bu nedenle de çamaşır makinelerinde kireç oluşumuna dikkat edilerek düzenli olarak detaylı temizlik yapılmalıdır.

Şebeke sularındaki kireç oranının yanı sıra magnezyum ve kalsiyum iyonları kireç oluşumunu tetikleyen diğer faktörlerdir. Bu maddeler çamaşır makinenizin farklı bölgelerinde birikerek çamaşırlarınızın zarar görmesine, kötü kokmasına neden olurken dolayısıyla da tamamen temizlenmesine engel olur. Tüm bu nedenlerden dolayı çamaşır makinesi kireci temizlenmelidir.

Rezistansı Temizleyin

Çamaşır makinesinde kötü koku önlemek için ilk olarak kazan temizliği akla gelse de rezistans temizliği de son derece önemlidir. Makinelerdeki kireç oluşumunun en fazla olduğu bölgelerden birisi de rezistanstır. Bu nedenle de çamaşır makinesi temizleme sırasında rezistansın düzenli olarak kireçten arındırılması şarttır. Suyun ısınmasını sağlayan rezistanslar, farklı yöntemler ile kireçten arındırılabilir.

En çok kullanılan temizleme yöntemi sitrik ve asetik gibi kimyasal maddelerdir. Bu temizleme yöntemleri çok fazla tercih ediliyor olsa da aslında makinelerdeki kireci temizlerken parçalara zarar veren bir yöntemdir. Bu nedenle de makinelerdeki kireç temizliği için doğal yöntem olarak bulaşık tableti tercih edilmelidir. Bu gibi doğal yöntemler genel olarak kireci temizlese de yoğun kireç birikimine maruz kalmış rezistanslar için bulaşık tableti yeterli bir doğal çözüm olmayabilir.

Kazan Temizliğini Atlamayın

Çamaşır makinesinde biriken kireç sadece rezistansta değil aynı zamanda büyük oranda kazanda da birikir. Kireç yoğunluğu fazla olan sert şebeke suyu çamaşır makinesinin birçok parçasında olduğu gibi kazanda da büyük oranda birikme gösterir. Bu nedenle de çamaşır makineyi temizlemesine kazan bölümünden devam edilmelidir.

Birçok farklı yöntemle çamaşır makinelerindeki kazan içindeki kireç oluşumu temizlenebilir. Uygulanan doğal yöntemlerin başında ise bulaşık makinesi tableti geliyor. Bu yöntem her ne kadar çamaşır makinesi için faydalı olarak görünse de aslında makinenizin birçok parçasına zarar verme riskini de ortaya koyuyor. Bu nedenle de doğru doğal yöntemler ile temizleme yaparak makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Çamaşır makinesi kazanı temizliğinde basit doğal karışımlar ile etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle yarım su bardağı karbonatın içine yarım su bardağı beyaz sirke ekleyin ve bu hazırladığınız doğal karışımı makinenizin deterjan gözüne dökün. Bu karışım ile kireci temizlerken küf oluşumlarını da engellemiş olacaksınız.

Kapaktaki Kireci Mutlaka Temizleyin

Kireç yoğunluğu fazla olan sert suyun direk temas ettiği bölümlerden birisi de çamaşır makinesi kapağıdır. Dolayısıyla da zaman içerisinde çamaşır makinenizin kapağında kireç tabakası oluşur. Sizler ise kapak etrafında oluşan beyaz görünüm ile kireci çok kolay şekilde gözlemleyebilirsiniz. Bu kireç oluşumunu da kolay şekilde temizleyerek makinenizin kötü kokmasını engelleyerek çamaşırlarınızın istediğiniz hijyen noktasında yıkanmasını sağlayabilirsiniz.

Kapaktaki kireci temizlemek için de sirke ve limon doğal karışımını kullanabilirsiniz. Birebir ölçülerde hazırladığınız bu karışım ile çamaşır makinenizin kapağını sildiğinizde kireç tabakası hızlı şekilde çözülecektir. Daha sonrasında temiz bir bezle sildiğinizde çamaşır makinenizin kapağındaki kireci hızlı şekilde temizlemiş olacaksınız.

Deterjan Gözündeki Kireci Yok Saymayın

Çamaşır makinesinin deterjan gözü, kireç oluşumu sorunlarında genellikle göz ardı edilir. Oysa ki; yıkama sırasında sürekli deterjan gözüne temas eden sert su, burada da kireç kalıntıları bırakır ve böylece deterjan gözünün de kireç bağlamasına neden olur. Burada biriken kireç, deterjan ile karıştığında ise çamaşırlarınıza kolay şekilde nüfuz eder ve çamaşırlarınızın gerektiği gibi yıkanmasına engel olurken aynı zamanda çamaşırlarınızda kireç kalıntısı bırakabilir.

Deterjan gözündeki kireci temizlemenin en doğal ve en etkili yolu karbonat ve sirke karışımıdır. Birebir hazırlanan bu doğal karışım sayesinde deterjan gözünün kireçten tamamen arındırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu karışım ile deterjan gözünü yıkayabilir ya da temiz bir bez ile silebilirsiniz.

Lastiklerdeki Kirecin Kalmasına Engel Olun

Çamaşır makinesinde kirecin biriktiği ancak gözle görülmediği için kirecin varlığını göstermeyen yerlerden birisi de lastiklerdir. Ancak makinenizin lastiklerinde biriken kireç, gözle görülmese de makinenize ve çamaşırlarınıza ciddi zararlar verir.

Lastik içlerinde biriken kireçleri, doğal yollarla temizlemek mümkündür. Ancak bu kireç oluşumunu başta önlemek için de mutlaka önleyici yöntemler kullanmalısınız. Böylece kireç oluşumunu birçok bölgede olduğu gibi lastik aralarında da önlemiş olacaksınızdır.

Kireç Çözücü Kullanın

Kireç çözücü, ev tipi tüm çamaşır makinelerinde kullanılması gereken koruyucu ürünlerin başında gelir. Her yıkamada yeterli oranda kullandığınız kireç çözücü, sert suyun içerisindeki kireci yumuşatarak suyun yumuşamasını ve böylece kireç oluşumunu önler.

Çamaşır makinenizin ömrünü uzatmak, performansını arttırmak ve aynı zamanda da çamaşırlarınızın üst düzey hijyen koşullarında yıkanmasını sağlamak istiyorsanız doğa kireç temizleme yöntemleri ile birlikte kireci önleme yöntemlerini de bilmeniz gerekir. Bu yöntemlerin başında da kireç çözücü geliyor. Suyun içindeki kireci çözün bu ürünler, aynı zamanda çamaşır makinenizin farklı noktalarında biriken kireci de söker atar.

Doğal Yollara Başvurun

Doğal yollar, her zaman hayatın her alanında olduğu gibi her zaman daha sağlıklı ve kesin yöntemlerdir. Bu nedenle de çamaşır makinenizin temizliği için de doğal yolları tercih edebilirsiniz. Çamaşır makinesinde biriken kireç oluşumları için en etkili doğal yolların başında sirke-limon karışımı gelir. Ayrıca karbonat ve sirke karışımı da çamaşır makinesinin deterjan gözü, kazan, rezistans, kapak ve lastik gibi bölümlerinde biriken kirecin temizlenmesi için etkili doğal karışımdır.

Kimyasal çözeltilerin çamaşır makinesinin özellikle rezistans bölgesinde biriken kireci temizlediği bilinse de aynı zamanda çamaşır makinesinin bölümlerine zarar verdiği de bilinir. Bu nedenle de kireç temizleme sırasında kimyasal ürünler önerilmez.

Bulaşık Tabletiyle Çamaşır Makinesi Temizleme

Çamaşır makinesi temizleme yöntemleri arasında kadınlar tarafından çok fazla rağbet gören ve tercih edilen yöntemlerden birisi de bulaşık tableti yöntemidir. Çamaşır makinesinde yoğun olmayan kireç oluşumları bulaşık tabletleri ile temizlenebilse de bu tabletler kalıplaşmış kireç tortularını temizlemeye yetmez.

Çamaşır makinenizi düzenli olarak temizliyor ve kireç oluşumunu engellemek istiyorsanız o halde bulaşık tableti etkili bir yöntem olabilir. Ancak bulaşık tabletinin çamaşır makinesinin parçalarına zara verdiği de bilinmektedir. Bu nedenle de daha çok sirke, karbonat, limon tuzu gibi doğal yöntemler daha etkili sonuçlar sunan yöntemlerdir.

Çamaşır Makinesi Kireci İçin Limon Tuzu

Çamaşır makinesi içindeki kireci ve diğer maddeleri temizlemenin en etkili yollarından birisi de limon tuzudur. Limon tuzunun etkisi ile çamaşır makinenizde kireç oluşumunu önlerken oluşmuş kireç tortularını da sökerek çamaşır makinenizin temizliğini sağlarken aynı zamanda makinenizin ömrünü ve performansını da arttırır.

Limon tuzu ile çamaşır makinenizi temizlemek için bir bardak beyaz sirke içerisine iki yemek kaşığı limon tuzu eklemelisiniz. Karışım içinde limon tuzunu karıştırarak çözdürün. Sonrasında ise bu karışımı makinenizin deterjan gözünden dökerek çamaşır makinenizin birçok bölgesindeki kireç oluşumunu temizleyebilirsiniz. Yıkama sırasında bu karışım çamaşır makinenizin birçok bölümünden geçtiğinden geçtiği her bölgede kireçlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Kireç Önleyici Kullanın

Günümüzde çamaşır makinesi dendiğinde akla gelen ilk olumsuz durum ne yazık ki kireçtir. Kireç ile çamaşır makinesinin ayrılmaz ikili olduğu bu dönemde kireç önleyici ise kadınların imdadına yetişen bir üründür. Çamaşır makinesinde kireç oluşumunu %93’e kadar engelleyen kireç önleyici, aynı zamanda kıyafetlerinizi korur; solmasını ve yıpranmasını engeller.

Çamaşır makinesi kireç önleyici, her yıkamada deterjan ile birlikte bir ölçek kullanılması gereken bir üründür. Böylece kireç oranı yüksek olan sert su yumuşatılır ve çamaşır makinenizdeki kireç oluşumu engellenir. Bu sayede hem çamaşır makinenizin ömrü uzarken hem de yıkama performansında gözle görülür artık meydana gelir.