Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz

Çamaşır suları içeriğinde sodyum hipoklorit kimyasal adı ile NaCIO olarak bilinen kimyasal maddeleri barındıran bir temizlik gerecidir. Ağartma ve hijyen sağlama amaçları ile kullanılmaktadır.

Çamaşır suyunun hayatımızdaki yeri milattan önce 5000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Çamaşırları beyazlatmak, alanları daha hijyenik hale getirmek ve bulaşıklardaki mikropları kırmak için kullanılan başlıca ürünlerden biridir.

Çamaşır suyu kullanımı günümüzde jel ve sıvı kıvamlı çamaşır suları ile gerçekleştirilmektedir. Yoğun kıvamlı jel formundaki çamaşır suyu ürünlerinin yanı sıra sıvı formdaki çamaşır suları da oldukça yoğun bir şekilde talep gören ürünlerdir.

Hijyen ve sağlık söz konusu olduğunda gözle görülmesi mümkün olmayan kir ve bakterilerden kurtulmak bazı kimyasal bileşenler insan hayatının bir parçası haline gelmiştir. Çamaşır suyu ürünleri de bu bileşenlerden biridir.

Çamaşır sularının kullanım alanları itibari ile sürekli kullanılan ve ihtiyaç duyulan ürünler olduğu bilinmektedir. Farklı amaçlar için farklı formlarda olan ve satış itibari ile boyut seçenekleri olan çamaşır suyu ürünlerimiz Güleç Kimya garantisi ile kullanıcı deneyimine sunulmaktadır.

Çamaşır Suyu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çamaşır suyu kullanımı itibari ile birçokları tarafından yanlış bilinen temizlik gereçlerinden biridir. Çamaşır sularının kullanımında hangi alanda kullanıldığı önemli bir noktadır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse çamaşır suyunun çamaşır ürünlerinde kullanılması büyük bir dikkat ister.

Çamaşır suyunu yalnızca beyaz giysiler için kullanmanız gerekir. Renkli giysilerin çamaşır suyu ile temas etmesi halinde renginin değişmesi kaçınılmazdır. Beyaz giysiler için çamaşır suyu kullanımı sürecinde ise çamaşır suyu doğrudan giysinin üzerine dökülmemelidir.

Çamaşır suyu beyaz giysiler üzerinde kullanılacağı durumlarda seyreltilerek kullanılır. Seyreltilen çamaşır suyunun çamaşır ile temas etme sürecinde cilt sağlığının korunması için mutlaka eldiven giymeniz önerilmektedir.

Kıvamlı çamaşır suları ve sıvı formdaki çamaşır suları kullanım yerleri itibari ile pratiklik açısından farklılaşmaktadır. Kıvamlı çamaşır sularının kullanımı, çamaşır suyunun daha çok yüzeyler ile doğrudan temas etmesi ve bir süre yüzeyde kalması istendiğinde tercih edilmektedir.

Klozet ve tuvalet temizliği bu hususta en çok tercih edilen alanlardır. Yoğun kıvamlı çamaşır suyu ürünlerimiz yüzeyler üzerinde tutunarak bir süre yüzeyde kalabilir. Bu süre boyunca çamaşır suyunun yüzeye temas etmesi ve sonrasında fırçalama yolu ile temas eden çamaşır suyunun daha işlevsel hale getirilmesi temizlikte sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Çamaşır suyu kullanımı itibari ile kullanılacak yüzeyde bir süre kalması isteniyorsa yoğun kıvamlı ürünler tercih edilebilir. Yüzey temizliğinde bir miktar su içerisine sıvı formda çamaşır suyu ürünlerinden ekleyerek de seyreltilmiş şekilde çamaşır suyundan faydalanabilirsiniz.

Çamaşır suyu ürünlerinin kullanımı sırasında en sık yapılan hatalardan biri de çamaşır suyunun farklı temizlik gereçleri ile karıştırılarak kullanılmasıdır. Bu durum tamamen sağlıksız ve risklidir. Çamaşır suyu kullanılacağı yüzeyde tek başına kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde üründen maksimum performans elde edebilirsiniz.

Çamaşır suyu ile yüzey ya da alanların temizlenmesi sonrasında mutlaka çamaşır suyunun kalıntıları temizlenmelidir. Kalıntıların ortadan kaldırılmasında kullanılan en etkin yol ise yoğun bir durulamadır.

Çamaşır suyunun yanı sıra başka temizlik gereçlerinden de faydalanarak temizlik yapmak isterseniz bu ürünleri sırası ile kullanmanız önerilir. Kullanım sırası söz konusu olduğunda ise ilk kullanılacak ürün çamaşır suyu olmalıdır. Çamaşır suyu bilinen en etkili temizlik gereçlerinden biridir.

Çamaşır Suyu Nerelerde Kullanılır?

Çamaşır suyu birçok yüzeyde etkin olarak kullanılabilen bir temizlik gerecidir. Tek başına kullanılması gereken çamaşır suyu ürünlerini her evde bulmak mümkündür.

Çamaşır suyunun kullanılması gerekliliği genel olarak kabul görse de nasıl kullanılacağı hususunda bazı yanlış anlaşılmalar mevcuttur. Çamaşır suyu kullanılabilir olan başlıca alanlar aşağıdaki gibidir;

 • Tuvalet temizliği,
 • Banyo temizliği,
 • Mutfak temizliği,
 • Sert yüzey temizliği,
 • Çamaşır temizliği.

Çamaşır suyu etkin bir temizlik gereci olarak yukarıda bahsi geçen alanların her birinde kullanılabilmektedir. Geçmişten günümüze kimi zaman kirlenen bezlerin temizlenmesi için çamaşır suyunda bekletildiği kimi zaman da beyaz çamaşırların renk solmasına karşı eski haline getirilmesi için çamaşır suyu kullanıldığı bilinmektedir.

Çamaşır Suyu Nasıl Kullanılır?

Çamaşır suyunun kullanım alanlarının yanı sıra bu alanlarda nasıl kullanılması gerektiğine bazı hususlar mevcuttur. Yanlış kullanım eşyaların ve yüzeylerin zarar görmesine neden olabilir. Çamaşır suyu başlıca kullanım alanları ve bu alanlarda nasıl kullanılması gerektiğine dair merak edilen bazı hususları aşağıda bulabilirsiniz.

 • Tuvalet temizliğinde yoğun kıvamlı çamaşır suyu ürünlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Yoğun kıvamlı çamaşır suyunun yüzeye bol miktarda temas etmesi sonrasında yaklaşık 10 dakika kadar beklenmesi gerekir. Daha sonra ise yüzeyin fırçalanarak temizlenmesi ve bol su ile durulanması önerilmektedir.
 • Banyo temizliği için çamaşır suyu kullanımı tıpkı tuvalet temizliğinde olduğu gibi yüzeye doğrudan çamaşır suyu teması ile gerçekleştirilmelidir.
 • Mutfak temizliğinde çamaşır suyu ürünlerinin temizlik için kullanılan suyun içerisinde bir miktar katılması ile temizlik yapılması önerilmektedir. Zorlu yüzeylere doğrudan çamaşır suyu kullanmak yerine krem temizleyici ve yağ çözücü kullanılması önerilmektedir.
 • Sert yüzey temizliğinde çamaşır suyu ürünlerinin sıvı formunun bir miktar yüzey temizlik suyunun içerisine katılarak kullanılması önerilmektedir. Yüzey temizliğinden sonra herhangi bir durulama işlemine gerek yoktur.
 • Çamaşır temizliğinde çamaşır suyu ürünlerinden sıvı formlu olanın çamaşır makinesinin ön yıkama haznesine yarım çay bardağı kadar konulması tavsiye edilmektedir.
 • Çamaşır suyunun çok kirli bez ve benzeri ürünleri temizlemek için kullanılması sürecinde su içerisine bir miktar çamaşır suyu ekleyerek üzerine bezin konulması ve birkaç saat bekletilmesi önerilmektedir. Bez kullanılmadan önce mutlaka yoğun bir şekilde durulanmalıdır.
 • Çamaşır suyu elde yıkanacak beyaz çamaşırlar için kullanılacaksa seyreltilerek kullanılması önerilmektedir. Çamaşır suyunun beyaz çamaşırlar için kullanım ölçüsü 5 litre su için yaklaşık 30 ml kadardır. Etkin temizlik için yaklaşık 45 dakika bekletmeniz yeterlidir. Bekleme süresini uzatmanız halinde kullanılan çamaşır suyu dozunu düşürmelisiniz.

Çamaşır Suyu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çamaşır suyu satın alırken tercih ettiğiniz ürünün sağlık şartlarına uygunluk taşıdığından emin olmalısınız. Çamaşır suyu benzeri kimyasallar soluma yolu ile dahi olsa insan sağlığına zarar verebilmektedir.

Merdiven altı tabiri ile ifade edilen Sağlık Bakanlığı onayı olmayan çamaşır suyu ürünleri diğer onaylı çamaşır suyu ürünlerine göre çok daha uygun fiyatlıdır. Ancak bu ucuzluk insan sağlığı için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Çamaşır suyu satın alırken ilk dikkat etmeniz gereken sağlığınız için ürünlerin zararlı olup olmamasıdır. Çamaşır suyu ürününün etiketini detaylı bir şekilde okumalısınız. Güleç Kimya temizlik ürünlerimiz her biri soluma yolu ile insan sağlığı için tehlike taşımayan ürünlerdir.

Çamaşır suyu ürünlerimizi tercih ederek kısa sürede kolay ve etkili sonuç alırken sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Çamaşır suyu benzeri kimyasalları uzun süre solumak ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle çamaşır suyunu alana uyguladıktan sonra temizliğe başlayacağınız zamana kadar alanda bulunmamanız ve alanı sürekli havalandırmanız önerilmektedir.

Geçmişten Günümüze Çamaşır Suyu

Günümüzde kullanılan modern çamaşır suyu ürünlerinin geçmişi milattan önce 5000’li yıllara kadar gitmektedir. Geçmişten günümüze çamaşır suyu kimi zaman çamaşırları beyazlatmak için kimi zaman da alanları temizlemek için tercih edilmekteydi.

Tarihte çamaşır suyunun ilk kez milattan önce 5000 yıllarında mısırlılar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Mısırlılar giyecek kıyafetleri beyazlatmak için çamaşır suyunu kullanırlardı. Çamaşır suyunun kullanımı sonrasında güneşte kurutma yaparak kıyafetlerin daha beyaz olmalarını sağlamaktaydılar.

Geçmişte kullanılan çamaşır suyu tahta külleri yardımı ile üretilirdi. Bu küller su ile karıştırılırdı ve elde edilen kül suyu kullanılırdı. Kül suyu içerisinde bekletilen çamaşırlar daha sonra güneş altında da kurutulduğunda bembeyaz çamaşırlar elde edilirdi.

Milattan sonra 1000’li yıllarda çamaşır suyu söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden biri de Hollandalılardı. Hollandalılar Avrupa’da çamaşır konusunda birçok icraat yürütmüşlerdir. Çamaşır suyu olarak kullanılan kül çözeltisi zamanla çamaşırların zarar görmesine neden oluyordu. Hollandalılar bu durum için bir çözüm ürettiler.

Kül çözeltisinin içerisine ekşimiş süt ekleyerek mevcut karışımın çamaşıra verdiği hasarı azalttılar. Böylece çamaşırlar daha az zarar görüyor ve daha çok temizlenebiliyordu. Bu işlem her ne kadar sevilmiş olsa da yaklaşık 8 haftalık bir temizlik sürecini gerekli kılıyordu.

Çamaşır suyu sözcüğünün ilk kez İngilizce sözlükte yer aldığı tarih milattan sonra 1200 olarak bilinmektedir. İlerleyen zamanlarda 1772 yılında Francis Home tarafından ekşimiş süt yerine farklı bir bileşen keşfedilmiştir. Bu bileşen seyreltik sülfürik asittir. Yeni bileşen ile 12 saat gibi kısa bir sürede çamaşırlar temizlenebiliyordu.

1772 yılı ise çamaşır suyu için bir dönüm noktası olmuştur. Bu tarihte Karl Wilhelm Scheele adındaki bilim insanı ilk kez çamaşır suyunun içerisinde kloru kullanmıştır. 1785 yılında ise günümüzde kullandığımız çamaşır suları içerisinde bulunan sodyum hipoklorit Claude Louis Berthollet tarafından bulunmuştur.

Elde edilen yeni formül 1789 yılında Javel Suyu olarak satılıyordu. Yeni çamaşır suyu içerisinde çok pahalı bir madde olan potas bulunuyordu. Bu maddenin elde edilmesinin güç olması beraberinde Charles Tennant’ın potas yerine kireç taşını formüle koymasını beraberinde getirdi.

Oldukça yaygın bir şekilde kullanılan çamaşır beyazlatıcı tozlar hem çamaşırlar hem de yazı kağıdı gibi maddeler için beyazlatıcı olarak kullanıldı. 1800 yılında Louis Pasteur, soydum hipokloritin etkin bir mikrop öldürücü olduğunu keşfetti. Böylece çamaşır suyu günümüzdeki serüvenine başladı.

Güleç Ailesi Çamaşır Suyu Ürünlerimiz

Güleç ailesi çamaşır suyu ürünlerimiz ister endüstriyel amaçlı olsun ister günlük kullanım amaçlı olsun zengin seçenekleri ile müşteri deneyimine sunulan ürünlerdir. Çamaşır suyu günlük hayatta temizlikte sıkça kullandığımız ana bileşenler arasında yer almaktadır.

Güleç Kimya ailesinin sık tercih edilen ürünlerinden olan çamaşır suyu ürünlerimiz ile kısa sürede etkin bir şekilde temizlik yapabilir, alanlarınızı hijyenik hale getirebilirsiniz. Çamaşır suyu ürünlerimizden faydalanmak için doğrudan ürün listelerimizi inceleyebilirsiniz.

Endüstriyel Çamaşır Suyu Ürünlerimiz

Endüstriyel çamaşır suyu ürünlerimiz Güleç Kimya ailesinin büyük boyutlu ürünleridir. Çamaşır suyu özellikle temizlik sektöründe en çok kullanılan kimyasallardan biridir. Endüstriyel ebatlarda satışa sunulan çamaşır suyu ürünlerimiz ile bütçenizi korurken ihtiyaç duyduğunuz çamaşır suyu ürünlerine sahip olabilirsiniz.

Endüstriyel bağlamda sunduğumuz çamaşır suyu ürünlerimiz iki kategoride satılmaktadır. Yoğun kıvamlı ve sıvı formda olmak üzere endüstriyel çamaşır suyu ürünlerimizden faydalanabilirsiniz.

Güleç Çamaşır Suyu

Güleç çamaşır suyu endüstriyel alanda oldukça talep gören sıvı formlu çamaşır suyu ürünümüzdür. Sıvı formlu çamaşır suyu ürünlerimiz su ile seyreltilerek geniş alanların temizlenmesinde konsantre olarak tercih edilen ürünlerdir.

Çamaşır suyu formu itibari ile sıvı formdadır. 5 litrelik su için yaklaşık 30 ml kadar Güleç Çamaşır Suyu ürünü kullanmanız yeterli olmaktadır. Yüzey temizliğinde etkin sonuçlar için çamaşır suyu ürünlerimizi deneyebilir, büyük boyları ile uzun vadeli kullanım imkanından faydalanabilirsiniz.

Güleç Hipotos Ultra Çamaşır Suyu

Güleç Hipotos ultra çamaşır suyu ürünlerimiz yoğun kıvamlı yapısı ve büyük ebatları ile endüstriyel kullanım için tasarlanan ürünlerdir. Çamaşır suyu kategorisinde tuvalet, banyo benzeri alanlarda doğrudan kullanım için uygun olan ultra formüllü çamaşır suyu ürünlerimiz ile büyük boyutlu olmasının avantajından faydalanarak temizlik yapın.

Market Tipi Çamaşır Suyu Ürünlerimiz

Market tipi çamaşır suyu ürünlerimiz günlük kullanım için sürekli tercih edilen ürünlerdir. Marketlerde bulabileceğiniz çamaşır suyu ürünlerimiz sıvı formlu ve yoğun formlu olmak üzere iki kategoride müşteri deneyimine sunulmaktadır.

Detax El ve Matik Çamaşır Suyu

Detax el ve matik çamaşır suyu ürünlerimiz sürekli kullanılan sıvı formlu çamaşır suyu ürünlerimizdir. Yüzey temizliğinde ya da çamaşır temizliğinde seyreltilerek kullanılan çamaşır suyu oldukça etkili ve pratik bir temizlik gerecidir.

Detax Ultra Çamaşır Suyu

Detax ultra çamaşır suyu ürünlerimiz yoğun kıvamlı formülü ile yüzeylere doğrudan kullanılabilen etkin temizlik araçlarıdır. Temizlik yaparken hijyeni sağlama konusunda şüpheleri olanları dahi tatmin eden market tipi ultra çamaşır suyu ürünlerimiz ile temizlik sandığınızdan çok daha kolay ve keskin.

Güleç Kimya ailesi içerisinde bulunan tüm çamaşır suyu ürünlerimiz ihtiyaca ve talebe yönelik geliştirilmektedir.