Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Endüstriyel Temizlik Nedir?

Endüstriyel temizlik; büyük şirket ve firmaların yapmış oldukları temizlik türüdür. Hijyen, sağlıklı ve konforlu yaşam için her alanda önemlidir. Dolayısıyla da büyük şirketlerde ve firmalarda toplum sağlığını korumak için hijyenin önemli iki kat artar. Dolayısıyla da endüstriyel şirketler düzenli olarak temizlik yaparak hijyeni korumak durumundadırlar.

Endüstriyel işletmelerin aktif bir halde işlerinin devam edebilmesi için endüstriyel temizliğe önem vermeleri gerekir. Bu nedenle de endüstriyel alanda temizlik hizmetinin önemi yadsınamaz derecededir. Genellikle gereksiz görülen ve artı bir masraf olduğu düşünülen endüstriyel temizlik; düşünülenin aksine aslında; çalışma koşullarını iyileştiren ve sağlıklı hale getiren dolayısıyla da pek çok şirketlerin bu bağlamda tercih ettiği temizliktir.

Endüstriyel Temizlik Nedir?

Endüstriyel temizlik; endüstri alanında faaliyet gösteren şirket ve firmaların düzenli olarak gerçekleştirdikleri temizliktir. İşletmelerin, sanayi kuruluşlarının ve işletmelerin işlerin daha sağlıklı ve daha verimli halde ilerleyişini sağlamak adına yaptığı bu temizliğe endüstriyel temizlik adı verilmektedir. Geniş bir kapsama sahip olan endüstriyel temizlik alanı; çoğu zaman zorlu koşullarda tam otomatik sistemli araçlar ile gerçekleştirilen temizliktir.

Endüstriyel temizlik; steril bir çalışma ortamının oluşmasını sağlarken aynı zamanda çalışanların verimliliğini arttırır. İş gücü kaybını optimum seviyeye indiren endüstriyel temizliğin; faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dolayısıyla da endüstriyel temizlik için şirketlerin daha aktif çalışmasını sağlayan önemli bir unsur olduğunu söylemek mümkündür.

Endüstriyel Temizlik Hangi Alanlarda Gereklidir?

Çıkarılması zor kir ve lekeler günümüzde birçok endüstriyel işletmede genel sorunların başında gelir. Bu nedenle de endüstriyel temizlik günümüzde birçok alanda gerekli hale gelirken bu alanlar her geçen gün daha da artma eğilimindedir. Özellik alışveriş merkezlerinin ve perakende marketlerinin artması ile hizmet ve ürün satın alımları artmıştır. Bunun sonucunda endüstriyel merkezlerin sayısı da artmıştır.

Endüstriyel temizlik denildiğinde akla ilk gelen alan inşaat alanıdır. Bununla birlikte sağlık, tarım, sanayi, lojistik şirketler, kamu kurumları, belediyeler, perakende marketler, alışveriş merkezleri, otel ve konaklama alanlarda endüstriyel temizlik yaygın olarak kullanılır. Çok uluslu otellerin faaliyete geçmesi gibi durumlar neticesinde bu alanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Endüstriyel Temizlik Aşamaları

Endüstriyel temizlik; üretim yapan fabrikalarda, depolama sistemlerinde, enerji tesislerinde ve daha birçok endüstriyel alanda kullanılır. Endüstriyel temizlik genel bağlamda iki ayrı aşamanda meydana gelir. Bu aşamalar; mekanik ve kimyasal temizliktir. Her iki aşamanın da kendisine özgü bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalara dikkat edildiğinde ise endüstriyel temizlik beklentileri karşılayacak düzeyde planlı şekilde yapılabilir.

İlk aşama olan mekanik temizleme sırasında ekipmanlar, su püskürtmeli makine, kullanılan diğer araç ve gereçler temizlenir. Endüstriyel temizliğin ikinci aşamasını oluşturan kimyasal temizlik işleminde ise çözücü özelliğe sahip kimyasallar kullanılarak duvar, zemin ve benzeri gibi yüzeylerdeki kir ve kalıntılar temizlenir.

Endüstriyel Temizlik Hizmetinin Avantajları

Endüstriyel temizlik; öncelikle çalışanların sağlıklı ve konforlu bir ortamda çalışabilmesi böylece verimliliğin artması için önemli bir gerekliliktir. Bunun yanı sıra endüstriyel temizliğin başka birçok avantajı vardır. İşletmelerinizde zaman içerisinde biriken kirlerin biyolojik risk faktörü haline gelmesini de engeller.

Düzenli periyotlarda endüstriyel temizlik yapıldığında işletmenizin sürekli temiz ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Endüstriyel temizlik, ayrıca işletmenizdeki araç-gereç ve ekipmanlar için de son derece önemlidir. Düzenli olarak endüstriyel temizlik hizmetini profesyonel olarak aldığınızda işletmenizin ekipmanlarında toz ve birikimine bağlı olarak oluşabilecek arızaları da önlemiş olacaksınızdır. Bu nedenle de endüstriyel temizliğin avantajları her işletme için oldukça fazladır.

Endüstriyel Temizlik Fiyatları

Endüstriyel temizlik, etkili temizlik malzemeleri ile detaylı ve planlı şekilde yapılan temizliktir. Ev temizliğinden çok farklı olan endüstriyel temizlik, günümüzde profesyonel düzeyde işletmelere sunulur. Dolayısıyla da piyasada bu hizmeti veren birçok firma bulmak mümkündür. Ancak bu noktada önemli olan nokta en doğru adresi bulmaktır.

Piyasada endüstriyel temizlik firmalarının sayısı artmasıyla birlikte endüstriyel temizlik fiyatlarında da farklılık görülebilmektedir. Bu noktada tercih edilecek firmanın iş planı, kullandığı temizlik ürünleri hatta referansları dikkate alınmalıdır. Nitekim; her firmanın personel sayısına, işletmenin büyüklüğüne ve kullanılan ekipmanlarına göre endüstriyel temizlik fiyatları farklılık gösterebilir. Bu sebepten ötürü en doğru fiyat bilgisi doğrudan firma ile iletişime geçilerek alınmalıdır.