Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Fayans Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

 Yaşam alanlarının mutfak, banyo ve tuvalet kısımları fayans ile kaplı olur. Öyle ki zeminlerin fayans olmasının yanı sıra bu bölümlerde duvar tercihi de yine fayanstan yana olur. Fayanslar, kullanıldıkları ortamlara hem estetiksel görünüm kazandırırlar hem de kullanım açısından oldukça kolaydır. Özellikle ev hanımları fayansların temizlikleri kolay olduğundan sıklıkla tercih ederler. Genel anlamda kolay işlemler ile pırıl pırıl olan fayansların temizliğinde aslında dikkat edilmesi gereken birçok husus yer alır.

Deterjan İle Fayans Temizleme

 
Fayans temizliğinde hazır kimyasal temizleyiciler kullanılabilir. Fayans temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılan deterjan çeşididinin ağır kimyasallar içermemessi ve fayans üzerinde iz bırakmamasıdır. Bu etkenlerin herhangi birisinin görülmeyeceğinden emin olunduktan sonra özellikle yağ gibi zorlayıcı lekeler de deterjan ve çamaşır suyu kullanımı yapılabilir.

 Fayans temizliği için seçilen deterjan çeşidi yüzeye uygulanarak bir süre bekletilir. Sürenin bitiminde yumuşak bir hale gelen lekeler bir bez ya da sünger yardımıyla kolaylıkla silinir. Ayrıca fayans aralarını diş fırçası kullanarak silmek en pratik yöntemlerden birtanesidir. Fayans zemiri üzerinde suyun akıp idecek uygun bir nokta var ise hijyen açısından zemini yıkayarak temizlemek de en doğru tercihler arasında yer alır. Fakat yıkayarak durulanan zeminlerde suya dikkat edilmelidir. Öyle ki su kireçli ise zemin üzerinde iz bırakabilir. Bu sebep ile tüm bu işlemler sonrasında temiz bir ile kurulama işlemi yapılmalıdır.

Doğal Yöntemler İle Fayans Temizliği

 
Fayans temizliğinde hazır kimyasal karışımların yerine evde doğal malzemeler ile hazırlanan karışımlar da kullanılabilir. Aslında insan sağlığı açısından en doğru seçim budur. Genel anlamda temizlikte etkili kullanımı ile sık sık tercih edilen karbonat, fayans temizliğinde de güvenle kullanılabilir. Su ile birleştiği zaman macun kıvamını alan karbonat, sünger yardımıyla fayans zemine uygulanır. Köpürtüp lekelerin yumuşamasını sağladıktan sonra ıslak bir bez ya da farklı bir sünger ile durulama işlemi gerçekleştirilir.

 Fayans temizliğinde sıklıkla tercih edilen ve etkili olan bir diğer ürün ise beyaz sirkedir. Asidik yapısı dolayısı ile temizlikte tercih edilen beyaz sirke, sıvı bir yapıya sahip olduğu için sprey kutusuna koyularak fayans yüzeyine sıkılabilir. Fayans üzerindeki kirler de oldukça etkili olacaktır. Beyaz sirke yüzey üzerinde kısa bir zaman diliminde bekletildikten sonra kuru bir bez yardımı ile kolaylıkla temizlenir. Aynı zamanda fayanların derz arası temizliklerinde de sirke oldukça etkilidir.

Fayanslar Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

 
Yaşam alanlarında sık kullanıma sahip olan fayanslar belirli aralıklar ile düzenli olarak temizlnmelidir. Banyo ve tuvaletlerde kullanılan fayanslar haftada 2 defa temizlenirken, mutfak fayansları 1 gün ara ile özellikle yağlı yemekler sonrasında mutlaka temizlenmelidir. Ayrıca duvarlarda kullanılan fayanslar ayda 1 defa temizlenmesi yeterlidir. Fayans temizliği yapılmadığı takdirde fayans zemini üzerinde bakteri oluşumu kaçınılmazdır. Fayans üzerinde oluşan bu mikroplar insan sağlığını olumsuz etkileyerek ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Fayans Temizliğinin Püf Noktaları

 
Fayans temizliğinde püf noktaları bilmek hem kişinin işini kolaylaştırır hem de hijyen açısındna temizlik sağlar. Fayans temizliğinde en önemli ve temizlenmesi ereken nokta derzlerdir. Fayans yüzeyi  temiz görünmüş olsa da rengi koyulaşan derzlerin mutlaka düzenli aralıklar ile temizlenmesi gerekir. Aksi takdir de derz aralarında biriken kirleri temizlemek imkansızdır. Bu anlamda temizlik için özel üretilmiş temizleyiciler veya çamaşır suyu kullanımı en ideal seçenekler arasında yer alır. Bu malzemeleri diş fırçası yardımı ile fayans aralarına kolaylıkla uygulanır. Kısa bir süre sonrasında beklenilen sonuç elde edilir.