Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Lavabo Açıcı Türleri ve Kullanım Alanları

Ev, iş yeri ve benzeri gibi tüm yaşam alanlarının lavabo ve banyo gibi alanlarında giderler vardır. Bu giderler alanda su çıkışını sağlar. Ancak bazen giderlerden saç, kıl, yemek artıkları ya da atıklar gibi nedenler ile tıkanabilir. Giderlerin tıkanması sonucunda çok can sıkıcı durumlar meydana gelebilir. Giderlerin tıkanması sonucunda akan sular giderden çıkamaz ve etrafa kötü bir koku yayılabilir.

Giderlerin tıkanması sonucunda lavabo açıcı ürünlerin önemi büyüktür. Bu ürünler sayesinde giderlerde bulunan ve giderleri tıkayan yabancı maddeler, lavabo açıcı ürünler ile itilerek giderlerin açılması sağlanır. Önemli temizlik işlerinden birisi de göz ardı edilse de gider temizliğidir. Giderler ne kadar temiz olur ise giderlerden koku yayılımı o kadar az olacağından ortam daha hijyenik olacaktır.

Saç ve kıl gibi unsurlar banyo giderlerini tıkayan unsurlar olurken diğer yandan yemek artıkları ve çat çöpü ise lavabo tahliye borularında tıkanıklık meydana gelmesine neden olur. Bu tıkanıklık sorunları sonucunda mutlaka gideri açmak gereklidir. Tıkanan gideri açmak bazen market tipi ürünler ile sağlanabilirken eğer tıkanıklık büyük ise büyük müdahaleler yapmak gerekebilir.

Su giderlerinde herhangi bir tıkanıklık sorunu ile karşı karşıya kalmamak adına önceden önlem almak da önemlidir. Dolayısıyla da düzenli periyotlar ile tıkalı olmayan ancak tıkanması muhtemel olan giderlere lavabo açıcılar uygulanarak giderlerde birikmeye başlayan atıklar tıkanıklığa neden olmadan tahliye borusundan atılabilir.

Lavabo Açıcı Nedir?

Lavabo tıkanıklığı sorunu için kullanılan kimyasal ürünlere “lavabo açıcı” adı verilir. İş yeri ve ev gibi insanların yaşadığı tüm ortamlarda kullanılan kimyasal ürünler arasında yer alır. Hatta yıkanan giderleri açmak ve giderleri temizlemek için kullanıldığından temizlik kategorisine de girer. Mutfak ve banyo gibi alanlarda giderlerde meydana gelen tıkanma sorunları ise sık sık karşılaşılan temizlik sorunudur.

Farklı nedenlerden dolayı tıkanan lavabolar, son derece zorlayıcı bir durum olmakla birlikte aynı zamanda kirliliğe neden olabileceğinden kullanılan lavabo açıcı ürünlerin önemi temizlik açısından son derece önemlidir. Her lavabonun ve o lavabodan giden atık suyun farklı olmasından dolayı her lavaboda kullanılan lavabo açıcı çeşitleri de farklılık gösterir.

Doğru ürünle en iyi sonuçları alabilmek için mutlaka lavabo açıcı türleri hakkında bilgi sahibi olmanız faydanıza olacaktır. Aksi halde doğru lavabo açıcı kullanılmadığında beklediğiniz sonucu da alamayabilirsiniz. Ancak doğru ürünü doğru lavaboda kullandığınızda eğer tıkanıklık çok kalın değil ise ve tıkanıklığa neden olan maddeler kolay eriyebilen maddeler ise tıkanmış lavaboları kolaylıkla açabilirsiniz.

Lavabo açıcılar, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanıldığında son derede etkili kimyasal ürünlerdir. Ancak aşırı kullanım aynı zamanda gider borularında tahribatlara ve deformasyona neden olabilir. Bu gibi durumda borular çatlar, aşınır ve tamamen kullanılamaz hale gelebilir. Lavabo açıcıların içindeki kimyasal maddelerin sürekli kullanılması borular için sağlıklı değildir.

Lavabo Açıcı Nerelerde Kullanılır?

Lavabo açıcı ürünler, günümüzde herkesin market ve benzeri gibi alışveriş merkezlerinde bulabilecek kimyasal ürünlerdir. Ev ve iş yerlerinde kullanılmaya uygun olan lavabo açıcılar, geniş ve aynı zamanda etkili bir kullanım alanına sahiptir. Banyo giderlerindeki saç birikintileri zaman içerisinde banyo giderlerinin tıkanmasına neden olur ve lavabo açıcı ile kolaylıkla açılabilir.

Her ne kadar dikkat etseniz ve çöpleri toplasanız da mutfak lavabosu da zaman içerisinde yemek artıkları ve çay çöpleri nedeni ile tıkanabilir ve ciddi bir sorun haline gelebilir. Bu gibi durumlarda lavabo açıcılar ev tipi lavabo açıcı ürünler olarak tercih edilir. Ancak bu noktada kullanım alanınızı doğru belirmediğiniz takdirde gider tesisatında ciddi sorunlar da meydana gelebilir.

Mutfak lavabolarında, banyo giderlerinde ya da tuvalet giderlerinde meydana gelen tıkanıklık doğru lavabo açıcı ürünleri ile açılabilir. Fakat tercih ettiğiniz ürünü gidere uygulamadan önce mutlaka ürünün kullanım talimatını okumalısınız. Her ürünün ambalajında kullanılabilecek alanlar yer alır. Bu sayede doğru alanda doğru lavabo açıcı ürününü kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

Lavabo açıcı çeşitleri, ev ya da iş yerindeki lavabo tıkanıklığına çözüm olurken daha sert ve erimeyen maddelerin bulunduğu tıkanıklık sorunları için çözüm değildir. Özellikle inşaat atıklarının meydana getirdiği gider tıkanıklıkları lavabo açıcı ürünler ile giderilemez. Lavabo açıcılarının içinde bulunan kimyasal ürünler, inşaat atıklarını eritemez. Dolayısıyla da bu tıkanıklıkları açamaz.

Lavabo Açıcı Türleri

Lavabo açıcılar, kullanım alanlarına göre farklı form ve özelliklerde üretilir. Birçok marka kendi özel formülü ile lavabo açıcı ürünler üretir. Piyasada beklentileri üst düzeyde karşılayan Detax lavabo açıcıları ise kendisini kanıtlamış güvenilir ve etkili ürünlerdir. Detax lavabo açıcı ürünleri içerisinden her gider türüne uygun ürünleri bulmanız mümkündür.

Genel olarak lavabo açıcı çeşitleri şunlardır;

  • Toz Lavabo Açıcı: Sodyum bikarbonat bileşiminden formüle edilerek üretilmiş lavabo açıcılardır. Sert ve katı bir madde olan sodyum bikarbonat, suya temas ettiği an eridiği için kullanımı kolay ürünlerdir.- Jel Lavabo Açıcı: Adından da anlaşılacağı gibi jel yani sıvı lavabo açıcılardır. İçerisinde yağ çözücü kimyasallar bulundurur. Bu nedenle de özellikle mutfak lavabolarının giderlerini açmak ve yemek kalıntılarını eritmek için kullanılır.
  • Kapsül Lavabo Açıcı: Toz lavabo açıcı ile aynı özelliklere sahip olan kapsül lavabo açıcının içerisinde de sodyum bikarbonat bileşimi vardır. Ancak kullanım talimatı açısından toz lavabo açıcı ile farklılık gösterir.
  • Asit – Baz Lavabo Açıcı: En yoğun ve gücü en fazla olan lavabo açıcı türüdür. Gücünü ise içerisindeki güçlü kostik bileşeninden alır. Su ve baz tepkime sırasında ısınır ve bu ısınma sayesinde giderdeki tıkanıklığı meydana getiren bölümü eriterek tıkanıklığın giderilmesini sağlar. Ancak güçlü bir ürün olduğundan zaman zaman tesisat borularına da zarar verebilme ihtimali olduğundan kullanım talimatı dikkatli okunmalıdır.

Lavabo açıcı türleri arasında özellikle toz lavabo açıcı, banyo giderlerindeki saç ve kıllardan kaynaklanmış tıkanıkların açılmasında birebir etkili olduğundan banyolarda sıklıkla kullanılır. Diğer yandan yağ çözücü kimyasallar ile özel formüle edilmiş olan jel lavabo açıcılar da mutfak tıkanıklarında içeriğinden dolayı en yüksek etkiyi gösterir.

Lavabo Açıcı Özellikleri

lavobo açıcı

Lavabo açıcı; saç, kıl, yemek artıkları ya da çay gibi maddelerden oluşan basit tıkanıkları gideren bir üründür. Kimyasal ürün olması sayesinde bu tür basit tıkanıklıklar üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Lavabo açıcıların; toz lavabo açıcı, sıvı ya da jel lavabo açıcı, kapsül lavabo açıcı ve asit – baz lavabo açıcı olmak üzere dört farklı türü vardır.

Her lavabo açıcı türü içinde farklı kimyasallar kullanılmıştır. Dolayısıyla da kullanılan farklı kimyasalların her birisi farklı maddeler üzerinde etki gösterir. Örneğin; sıvı ya da jel lavabo açıcı içerisinde yağ çözücü özelliği kuvvetli olan kimyasallar vardır. Dolayısıyla da yemek artıkları nedeni ile oluşmuş olan basit tıkanıklarda sıvı ya da diğer adı ile jel lavabo açıcı tercih edilir.

Lavabo açıcı ürünler; sadece mutfak lavabolarında değil ayrıca banyo, tuvalet ve hatta küvet giderlerinde de kullanılabilir. En çok tıkanıklık sorunu yaşanan yerlerden birisi de küvettir. Özellikle saçların küvet giderlerini tıkaması sık görülen bir durumdur.

Lavabo açıcı ürünlerin bir diğer özelliği ise kokusudur. Bu ürünler yoğun miktarda içerisinde kimyasal ürün barındırır. Dolayısıyla da tıkanmış olan lavaboya uygulandığı anda keskin bir koku yayar. bu nedenle de uygulama sırasında tüketicilere yakından solunmaması gerektiğine dair kullanım talimatlarında bilgilendirme yapılır.

Piyasada farklı lavabo açıcı türleri vardır. Bu lavabo açıcı türleri içinden doğru markanın doğru ürününü tercih etmek etkiyi en üst seviyeye çıkaracaktır. Detax lavabo açıcıları bu konuda başarısı kanıtlanmış ve son derece etkili lavabo açıcı ürünleridir. Tıkanan banyo, tuvalet ya da mutfak giderinize uygun ürünü tercih ederek basit tıkanıklık sorunlarınıza çözümler üretebilirsiniz.

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Lavabo açıcı ürünler tıkanmış lavabo sorunları için en etkili çözümlerdir. Ancak bu ürünler ev ve iş yeri ortamında kullanımı uygun olduğundan saç, kıl ve yemek kalıntıları gibi maddelerin oluşturduğu basit tıkanıkları açmaya yönelik üretilmiş ürünlerdir. Eğer giderde inşaat kalıntıları gibi atıklar var ise lavabo açıcıları bu inşaat kalıntılarını eritemeyeceği için tıkanıkları da açamaz.

Lavabo açıcılar; asit – baz, sıvı, toz ve kapsül olmak üzere dört farklı formda üretilir. Her bir lavabo açıcı türünün etki alanı da farklıdır. Bu nedenle de öncelikle lavabo açıcıyı nerede kullanacağınızı bilerek alana yönelik tercih yapmalısınız. Eğer mutfak lavabonuz yıkanmış ise o halde sıvı lavabo açıcı yağ çözücü kimyasallar ile üretildiğinden daha etkili olacaktır.

Her lavabo açıcı türünün kullanım şekillerinde ufak farklılıklar olabilir. Bu nedenle de uygulama öncesinde mutlaka ürünün kullanım talimatlarını okumalısınız. Uygulama sırasında sıcak su ürünün en üst seviyede etki göstermesi için mutlaka kullanılmalıdır.

Lavabo açıcıyı tıkanmış lavabonuzun içine dökün. Daha sonrasında kaynattığınız ve halen kaynar olan suyu lavabonuzdan aşağı dökün. Sıcak suyun da etkisi ile birlikte lavabo açıcının içerisindeki kimyasallar açığa çıkarak tıkanmış tahliye borularında tıkanıklığa neden olan maddeleri eriterek tıkanıklığın açılmasını sağlar.

Genel olarak tüm lavabo açıcı ürünler sıcak su ile kullanılsa da mutlaka kullanım öncesinde kullanım talimatı okunmalıdır. Böylece uygulamayı sağlığınızı koruyarak en etkili şekilde uygulayabilirsiniz. Aksi takdirde uygulama sırasında etrafa kimyasal kokusu yayan lavabo açıcı kokusu, solunum yollarına ciddi zararlar verebilir.

Lavabo Açıcı Fiyatları

Lavabo açıcı; ev ve iş yerlerinin banyo, tuvalet,küvet ve mutfak gibi alanlarda tıkanmış olan tahliye borularının basit tıkanıklarını gidermek için kullanılan kimyasal ürünlerdir. Zaman zaman her evde ya da iş yerinde lavabo açıcı ihtiyacı olur. Ne kadar dikkat etseniz de mutfak lavabosunun giderinde biriken yemek ve çağ artıkları, banyonuzda ve küvetinizde biriken saç ve kıl birikintileri giderleri tıkar.

Tahliye borularının tıkanması ile birlikte su gideri de sağlanamadığından hem görüntü hem hijyen hem de koku açısından son derece rahatsız edici bir durum ortaya çıkar. Bu tarz durumları lavabo açıcı ile ortadan kaldırmak son derece kolaydır. Ancak gideri tıkayan maddeler inşaat atıkları gibi sert maddeler ise o halde lavabo açıcı ürünler inşaat atıklarını eritemeyebilir.

İş yerlerinde ve evlerde işlevsel kullanım alanı olan lavabo açıcı fiyatları bu özellikleri sayesinde sık sık araştırılır. Piyasada farklı markaların farklı lavabo açıcı ürünleri vardır. Ancak bu ürünlerin her birinin güvenilir ve etkili olduğu konusu tartışmaya açık olduğundan tercih edeceğiniz ürünün güvenilir bir marka olmasına itina göstermelisiniz.

Detax lavabo açıcılar, etkisini ve başarısını kanıtlamış aynı zamanda hem evinizde hem de ofisinizde basit gider tıkanıkları sorunlarını hızlı ve kolay şekilde gidermenizi sağlayacak güvenilir ürünlerdir. Bazı lavabo açıcılar insan sağlığına son derece zararlı olan kimyasallar ile üretilmiştir. Ancak Detax lavabo açıcılar, sadece gider tıkanıklarında etkili olan kimyasallar ile özel olarak formüle edilmiş ürünlerdir.

Lavabo açıcıların fiyatları türüne göre değişkenlik gösterebilir. Bu bağlamda toz, kapsül, asit- baz ve jel lavabo açıcıların fiyatlarının farklı olduğunu görebilirsiniz. Detax lavabo açıcıları, piyasada ekonomik fiyatlarda bulabileceğiniz ve tüm basit gider tıkanıklığı sorunlarınızda etkili olarak kullanabileceğiniz ürünlerdir.

Detax lavabo açıcıları, basit gider tıkanıklıklarında kullanabileceğiniz hem ekonomik hem de etkili ürünlerdir.