Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Lavabo Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Pandemi dönemi temizlik anlayışımıza yeni bir perspektif kazandırdı ve artık temizlik anlayışımız daha kapsamlı ve derinlikli bir hal aldı. Sağlık çerçevesinde ayrı bir öneme sahip olan lavabolar, evler, ortak kullanım alanları, mekanların, kurumsal alanların lavaboları olarak neresi olduğu fark etmeksizin kapsamlı bir temizlik ihtiyacı duyan alanlardır. 

Bu yazımızda lavabo temizliği nasıl uygulanmalıdır? Sizler için derledik. 

Lavabo Temizliğinin Önemi 

Lavabolar günlük hayat içerisinde oldukça sık kullanılır ve bu nedenle oldukça sık kirlenirler. Bunun yanı sıra lavabo temizleme adımları çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Fakat bilmeniz gerekir ki lavabolar içerisinde barındırdığı nem dolayısıyla kolayca mikropların çoğalmasına ve yayılmasına etken olabilmektedir. Bu durum çeşitli sağlık tehditlerini içerisinde barındırır.

Günlük bir temizlenmeye tabi tutulmayan lavabolar daha hızlı kireç tutmakta ve sararmalar meydana gelmektedir. Sağlık açısından gerekli olan temizliğin mental açıdan da olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu faktörlerden dolayı temiz bir lavabo hayat standartlarınızı etkileyen bir etkendir. 

Lavabo Temizliği Hangi Aralıklarla Gerçekleştirilmelidir?

Lavabo temizliği için günlük bir rutin oluşturmak en ideal seçenektir. Eğer bu rutin sizin için mümkün değilse lavabo temizliği 2 günde bir gerçekleştirilmelidir. Unutmamak gerekir ki bulaşıkların lavaboda birikmemesi, daha temiz bir alan için önemlidir. Bulaşıkların hemen yıkanması o an için olası değil ise kuru bulaşıklar yerine ıslak bulaşıklar tercih edilmelidir. Bu nedenle bulaşıklarınızı suya tutmanız önerilir. 

Bir geceden fazla bekleyen bulaşık birikimi hijyen açısından uygun değildir. Ayrıca bulaşıklar yıkandıktan sonra lavaboya sıcak su dökülmelidir. Bu su oldukça kaynar bir su olmalıdır. Bu sayede lavabo içerisinde koku oluşumunun önüne geçilir. Bunun yanı sıra lavabo temizleme adımları daha pratik bir hale gelir. 

Tıkanmış Lavaboları Açmayı İhmal Etmeyin 

Lavabo temizliğinin ilk aşamasında lavabonuzun tıkalı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer tıkanıklık gibi bir durum söz konusu ise önce bu duruma müdahale etmeniz gerekir. Düzenli bir temizlikten geçmeyen lavabolarda tıkanma olasılığı daha yüksektir. Ancak bilmelisiniz ki günlük temizlik rutinleri uygulanan lavabolarda zaman içerisinde tıkanabilir. 

Tıkanıklığı gidermek için lavabo açıcı ürünler tercih edebilir ve güçlü bir ürün tercih ederek gider kısmında oluşan kir ve kalıntılardan tamamen kurtulabilirsiniz. 

Lavabo Açıcı Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sizin için ideal lavabo açıcı ürünü temin ettikten sonra uygulama aşamasında mutlaka talimatlarını okuyarak buna göre hareket etmeniz gerekir. Çeşitli ürünlerin farklı uygulama adımları bulunmaktadır. 

Bu bilgilerin yanı lavabo açıcı uygularken, bu kimyasal ürün ile temas etmekten, üzerinize sıçratmaktan kaçınmanız ve solunum yolundan uzak tutmaya, ortama yaydığı havayı solumamaya dikkat etmeniz çok önemlidir. 

Lavabo açıcı ile el ile temas durumunda eller bolca su ile durulanmalıdır. Ve bu temizlik ürünleri başka alanlar için kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Lavabo Türlerine Göre Temizlik Nasıl Gerçekleşmelidir?

Lavabonun materyaline göre temizlik için farklı noktalara özen göstermek, dikkat etmek gereklidir. En yaygın lavabo türlerinden olan mermer ve paslanmak çelik lavaboların temizliği nasıl gerçekleşmelidir? Birlikte inceleyelim.

Mermer Lavabolar Nasıl Temizlenir?

Mermer ürünler dayanıklı ürünlerdir. Fakat düzenli temizliğinin gerçekleştirilmesi gerekir aksi takdirde sararlamar meydana gelir. Mermer lavabo temizliği kolay bir temizlik süreci değildir. Bu nedenle işleri daha da zorlaştırmamak adına düzenli aralıklar ile mermer lavabo temizliğinin gerçekleştirilmesi gerekir. 

Aksi takdirde mermerlerin lekeleri  daha kötü ve zor lekelere dönüşebilir. Mermer lavabolardan lekeleri çıkarmak adına amonyak barındıran çamaşır suyu tercihinde bulunabilirsiniz. Bu sayede kahve, sigara gibi zor lekelerle kolayca başa çıkabilirsiniz. 

Çamaşır suyunu lavaboya dökerek ve ardından yumuşak bir sünger ile ovalayarak temizlik adımlarını gerçekleştirebilir. Ve son olarakta durulayarak lavabonuzu kimyasallardan arındırabilirsiniz. 

Paslanmaz Çelik Lavabo Nasıl Temizlenir?

Paslanmaz çelik lavabolar söz konusu olduğunda, bu ürünlerin su lekesini fazlasıyla gösterdiğini bilmek gerekir. Bu nedenle gerekli bakım sağlanmadığında bu lavabolar bakımsız ve eski bir görünüme sahip olur. 

Paslanmaz lavaboların temizliği için öncelikle su kaynatmanız ve bir iki dakika bekledikten sonra, temizlik fırçası ile kaynar suyu aynı anda uygulayarak, lavaboda bulunan artıkları ve lekeleri yok etmeniz gerekir. İkinci aşamada ise çıkmayan lekeler için sirke, kabartma tozu ve limon suyu ile bir karışım oluşturarak, bu karışımı bir fırça ile lavaboya dağıtın. Sonrasında ise lavabonuzu nazikçe ovalayarak sert hareketlerden kaçının. 5, 10 dakika beklemenin ardından lavaboyu durulayarak temizliği bitirin.