Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Temizlik Mucizesi Sirke

Ev hanımlarının vazgeçilmez ürünü sirke, yemek, turşu, sos, salamura, kışlık yiyecekler dışında ev temizliğinde de bir numarasıdır. Sirkenin kullanım alanı çok yönlü ve farklıdır. Yemeklerde de kullandığımız sirke, evimizin temizliği içinde kullanılan en eski ve en etkili formüllerden biridir.

Mutfaktan banyoya, evimizin zeminin temizliğinden çamaşır ve bulaşık makinelerine, halı temizliğinden aksesuar olarak kullandığımız araçların parlatılmasına, kötü kokuların giderilmesinden inatçı lekelerin çözümüne kadar birçok alanda birinci tercihtir.  Sadece yemek ve temizlikte değil hanımların kişisel bakımlarında kullandığı vazgeçilmez bir mucize olduğunu söylemek mümkündür. 

Hangi Sirke Ne İçin Kullanılır?

Sirkenin birçok çeşidi vardır. Kırmızı şarap ve balzamik sirkesi daha çok yemeklerde lezzet vermesi için kullanılır. Bu iki sirke kolesterolü düzenlerken metabolizmanın da daha etkili çalışmasını sağladığı için, sağlıklı yaşamak isteyen kişilerin tercihidir. Sirke ruhu olarak bildiğimiz beyaz sirke salatalarda soslarda ve peynir yapımı gibi gıda ürünlerinde kullanıldığı gibi en çok tercih edilen kullanım alanı temizliktir.

Musluk kenarlarındaki pas lekeleri için doğal temizlik anlamında harika bir seçimdir. Anti mikrobiyal özelliği ile güçlü bir dezenfektan ve bakteri yok edici bir üründür. Aynı zamanda cam ve aynalar parlatmak ve içinde kireç birikmiş çaydanlık ve su ısıtıcıları için doğal ve etkili bir çözümdür. Elma sirkesi de beyaz sirke ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptir.

Sirke Çeşitlerinin İçeriği Nedir?

Beyaz sirke şeker pancarı, mısır, yada şeker kamışı gibi içeriğinde şeker bulunan ziraat ürünlerinden doğal fermantasyon ile elde edilir. Balzamik ve kırmızı şarap sirkesi üzümün, mayalanmasından sonra birçok sağlıklı işlemden geçirilerek elde edilir. Elma sirkesi ise bilindiği gibi elmadan yapılır.

Bu sirkeleri hazır yapılmış olarak alabileceğimiz gibi, kendimiz evde de kolaylıkla yapabiliriz. Ev yapımı sirkeler kimyasal içermediği için hem daha güvenilir olacak hem de evde doğal temizlik yapmamıza olanak sağlayacaktır. Çok fazla sayıda sirke türü olduğunu her birinin kendi amacı olduğunu bilmek önemlidir.

Sirkeyle Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Kimyasal temizlik ürünleri yerine zararlı olmayan sirke kullanımı, ev hanımlarının en önemli tercihidir. Mobilya gibi yüzeylerin temizliğini içinde su olan bir sprey şişesine 3-4 yemek kaşığı sirke ekleyerek yapabilirsiniz. Zamanla kirlenmiş ve kötü koku oluşan bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin deterjan gözüne 2-3 su bardağı sirke koyarak, boş bir şekilde çalıştırdığınızda çamaşır makinenizin tertemiz olduğunu ve kötü kokulardan eser kalmadığını göreceksiniz.

Küvetinizdeki yada duşakabindeki sabun artıklarını bir miktar sirke döküp, beklettikten sonra bu kirlerden kolayca kurtulduğunuza şahit olacaksınız.
Birçok temizlik maddesinin yerini alan sirke aynı zamanda kişisel bakımınız içinde kullanabildiğiniz doğal ve sağlıklı bir üründür. 

Sirke Temizlikte Etkili mi? 

Sirke sadece yüzeysel temizlik değil, detaylı temizlikte de muhteşem bir üründür. Yeni alınmış herhangi bir mutfak gerecinin etiketten kurtulmak için iyi bir çözümdür. Banyo yaparken kullandığınız sirke cildinizin parlaklığını sağlarken aynı zamanda banyoda birikmiş kireç ve pas lekelerinden sizi kurtaracaktır.  Beyaz sirke ile temizlik yaparken bir temizlik bezine bir miktar sirke dökerek sildiğiniz vitrininizin içindeki gümüşleri zarar vermeden parlatacaktır.

Evcil hayvanlarınızın pirelerinden sirke ile kurtulabilirsiniz. Kireç artıklarını, paslanmaz çelik temizliğini hatta çamaşırlarınızı yumuşatmak için sirkeyi kullanabilirsiniz. Kolay ve pratik temizlik için temizlik malzemelerine sirke ekleyin. Farkı göreceksiniz. Ayrıca koltuk ve her gün üzerinde gezilen halılar içinde, hijyen sağlayarak dezenfekte edecektir. Sirke içeriğinde bulunan doğal asetik sayesinde oldukça temizlikte etkili bir üründür. 

Sirkenin Dezenfekte Etkisi Var mı?

Son günlerde yaşanan korona virüsün etkisi, kişisel temizlikte, herkesi eskisinden daha dikkatli olmaya ittiği bir gerçektir. Piyasadaki birçok dezenfektan, kullanıcılar arasında 'ne kadar güvenilir' ya da 'zararlı kimyasal var mı?' sorusunu akıllara getirdi. Bu ürünlerle her ne kadar virüslerle mücadele edilse de, raf ürünü olduğu için kimyasal madde olmaması imkansızdır.

Ancak sirke, kimyasal kullanılmadan doğal olarak fermantasyon yolu ile elde edildiği için daha güvenlidir. İçinde bulunduğu doğal asetikten dolayı, henüz yüzde yüz kanıtlanmış olmasa da, halk arasında virüslerden koruduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. 

Sirkeyle Temizliğin En Kolay Yolu?

Peki ev temizliğinde tercih ettiğimiz sirkeyi en kolay nasıl kullanabiliriz? Evimizde kullandığımız birçok makinanın içerisine örneğin kahve ve çay makinesi, su ısıtıcısı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektronik aletlere su ile birlikte biraz sirke ekleyerek temizlersek hem kötü kokulardan hem de oluşmuş kireç lekelerinden kurtulabiliriz.

Ayrıca içine biraz su ve sirke koyduğumuz bir kabı buzdolabının bir kenarına koyduğumuzda, buzdolabının içerisindeki kokuyu yok etmiş olacağız. Diğer taraftan cam, halı, mutfak dolabı, kapı, pencere ve diğer yüzeyler için hazırladığımız temizlik suyuna bir miktar sirke ekleyerek sonuç elde edebiliriz. Daha pratik bir yol izlemek için ise boş bir sprey şişesi içine su ile sirke karışımını koyarak elde edeceğimiz temizlik daha zahmetsiz ve kolaydır.  Ayrıca bulaşık ya da çamaşır makinelerinin deterjan gözüne konularak da etkin temizlik yapılabilir.

Beyaz Sirke Mucizesi

Bilindiği gibi sirke çeşitlerinden, beyaz sirke ile temizlik en çok tercih edilen yöntemdir. Evinizin her alanında güvenle beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz. İçeriği şekerli ziraai ürünler olan beyaz sirke tamamen bir mucizedir. Hazırladığımız her dört litre ılık temizleme suyuna yaklaşık bir fincan beyaz sirke ilave ettiğimizde şaşırtıcı sonuçlar elde edebiliriz.

Beyaz sirke cam, ayna, pencere, mobilya gibi yüzeyleri toz ve kirlerden arındırırken hem parlatır hem de uzun süre kirlenmesini geciktirir. Elektronik aletlerin kireç temizliğinde veya fayans, mermer, mobilya, laminant parke gibi yüzeylerde, içerdiği doğal asit sebebiyle aşınmaması, bu araçların ve yüzeylerin temizliğini zarar görmemesi için, beyaz sirkeyi doğrudan değil de sulandırarak kullanmalıyız. 

Asprinn Sirkeli Temizleyici

Ev temizliğinde daha pratik bir yöntem ise, uygun fiyata piyasada bulunan asprinn sirkeli temizleyicilerdir. Sprey bir kutunun içinde bulunan bu temizlik ürünü hemen hemen her alanda güvenle kullanılabilinir. Uyguladığımız alanlardaki kireç, pas, yağ lekelerini zorlamadan çıkarırken ortama, içeriğindeki aromalardan dolayı hoş bir koku bırakır. Bazı yüzeyler için direk püskürterek kuru bir bez yordamı ile kurulanarak, bazı yüzeylerde ise su bardağı ile ilave edilerek kullanılan ürün, çamaşır ve bulaşık makinelerinde de tercih ediliyor.

Yemek yerken tabak, yemek kaşığı ve bardakta asla kalıntı bırakmayarak güvenle ev hanımlarının hizmetine sunuluyor. İçeriğinde bulunan limon ve lavanta yağ ve aramoları sayesinde, temizlik bittiğinde evin havasına mis gibi bir koku bırakarak oda parfümünün de tahtına oturmaya taliptir.