Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Tıkanmış Lavabolar En İyi Nasıl Açılır?

Lavabonuz tıkalıysa, bunu er ya da geç anlayacaksınız. İşaretler açık: çok yavaş akan su, hatta durgun su. Bulaşık yıkarken lavabo giderinin düzgün çalışmaması sonucu kirli suyun lavaboda birikmesi, tıkanıklığın mutlak sonucu olacaktır. Benzer şekilde banyo sırasında küvetteki suyun tazelenmemesi de bir diğer belirtidir. 

Peki lavabo tıkanıklığını giderme konusu için neler yapabilirsiniz?

Tıkanmış bir lavabo kesinlikle can sıkıcı olsa da, her zaman bir tesisatçı çağırmayı gerektirmez. Lavabonun tıkanıklığını nasıl açacağınızı öğrenmek, sorunu kendi başınıza çözmenize yardımcı olabilir.

İşte tıkanmış bir lavaboyu çözmek için bazı yöntemler: profesyonelleri aramadan önce denemeye değer!

Lavabonun Tıkandığı ve Açılması Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Lavabonun tıkanıklığını açma zamanının geldiğini söyleyen işaretler oldukça karakteristiktir ve gözden kaçırmak zordur. Boruların bir mutfak lavabosu, küvet veya lavabo altında tıkanmış olup olmadığına bakılmaksızın her zaman sebep aynıdır. 

  • Yavaş boşalan su ilk sinyaldir. Temiz borular suyu hızla uzaklaştırır. Giderlerin tıkanma durumu söz konusu olursa, ellerinizi yıkadıktan veya bulaşıkları temizledikten sonra sıvı tamamen akana kadar birkaç saniye beklemeniz gerekir.
  • Mutfak veya banyo lavabosundaki giderden su aktığında kabarcıklar görebilirsiniz. Size boru temizliğinin hemen yapılması gerektiğini söyleyen daha ciddi bir göstergedir.

Her iki durumda da giderlerden gelen hoş olmayan bir koku fark edebilirsiniz. Ayrıca, giderlere bir şeyin sıkışmadığını merak etmenizi de sağlamalıdır. Belki de giderleri birkaç işlem yaparak açabilirsiniz. 

Lavabo Neden Tıkanır?

Tıkanmanın banyoda mı mutfakta mı meydana geldiğine bağlı olarak sebepleri farklı olabilir. Tıkanmış bir lavabo, genel olarak sıhhi tesisat sisteminde çeşitli artıkların birikmesinin bir sonucudur. Örneğin makyaj ürünleri (sıvı fondöten, yüz pudrası, vb.), lavaboları tıkayan en güçlü düşmanlardan birisidir. 

Tıkanmış bir küvet veya duş gideri genellikle yıkama sırasında dökülen saçlardan kaynaklanır. Düzenli olarak kontrol etme alışkanlığınız yoksa, bu tür artıkların borunun aşağısına doğru ilerleyip tıkanıklık oluşturduğu ortaya çıkabilir.

Mutfakta durum biraz farklıdır. Mutfak giderleri, bulaşıkları yıkamadan önce atmazsanız yemek artıklarını toplar ve kısa süre sonra lavabonun tıkanmasına neden olur. En sık görülen tıkanıklık da lavabolarda gözlenir.

En Etkili Lavabo Açıcı Yöntem Nedir?

Evdeki malzemelerle yapılan birkaç farklı lavabo açıcı hazırlayıcı yöntem bulunsa da; etkisi tartışılır. Genel olarak profesyonel ürünleri tercih etmeniz, zamandan kazanmanızı ve daha hızlı etki görmenizi sağlar. Lavabo açıcı jel ve lavabo açıcı toz ürünleri, bu tür uygulamalar için kullanılan ürünlerdir. Uygulamanın hemen arkasından etkisi görebileceğiniz Detax Lavabo Açıcı Toz ve Detax Lavabo Açıcı Jel ürünleri, Güleç markası altında web sitemizde “Ürünler” – “Market Tipi Ürünler” menüsü altında mevcuttur.

Alternatif Bir Yöntem: Mekanik Gider Temizliği

Eğer evinizde bir lavabo açıcı yoksa veya beklemek istemiyorsanız, hafif gider tıkanıklıkları için bazı mekanik yöntemleri deneyebilirsiniz. Lavabo pompası en basit yöntemdir. Lavabonun içindeki suyu giderden tahliye edip daha derin bir temizlik yapmak istiyorsanız, başvurmanız gereken malzeme budur. 10-20 adet pompalama tekrarında giderden su akmıyorsa, bu kez gidere zarar vermeden kanal temizliği yapabilecek bir lavabo tıkanıklığı giderici (yılana benzer bir elastik aparat) kullanabilirsiniz. 

Ancak bu, bir lavabonun tıkanıklığını açmak için mekanik yöntemler kullanabileceğiniz tek durumun bu olduğu anlamına gelmez. Tıkanıklık daha ciddiyse, farklı bir cihaz kullanılması gerekir. Bu durumda özel bir tesisatçıdan alabileceğiniz hizmet ile ciddi gider tıkanıklıkları giderilebilir.

Lavaboların Tıkanması Nasıl Önlenir?

Uygun önleyici tedbirleri alırsanız, bir daha lavabonun tıkanması sorunu ile karşı karşıya kalmazsınız. En azından uzun bir süre canınızı sıkacak bir problem haline gelmez.

  • Eğer problem bir mutfak lavabosu gideriyse; mutfaktaki bulaşıkları yıkarken kullanabileceğiniz bir mutfak süzgeci en büyük yardımcınız olacaktır. Özellikle sebze artıklarını ve suda çözünmeyen gıda artıklarını bu süzgeç yardımıyla giderken uzaklaştırabilirsiniz. 
  • Küvet veya duş tahliyesini düzenli olarak temizleyin. Saç ve diğer kalıntıları çıkarın.
  • Zaman zaman gideri tuz, kabartma tozu ve sıcak su kullanarak temizleyin. Bu sayede küçük kalıntıların çözüldüğünden ve giderin tıkanmadığından emin olabilirsiniz.
  • Daha profesyonel bir bakım ve önleyici tedbir için Detax Lavabo Açıcı Jel veya Detax Lavabo Açıcı Toz ürünlerini belirli aralıklarla kullanabilirsiniz.