Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Detaylı Araç Temizliğinde Kullanılacak Malzemeler

Büyük ulaşım kolaylığı sağlayan araçlarımızın oto yıkama ve temizliği de son derece önemlidir. Ev ve iş yeri temizliği ne kadar önemli ise konforlu ve temiz bir sürüş için araç temizliğiniz de aynı oranda önem arz eder. Aracınızın bakım ve temizliğini yapmadan önce önemli püf noktaları hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız.

Detaylı araç temizliğinde belli başlı kullanacağınız malzemeler ile işiniz daha kolay olurken aynı zamanda aracınızın iç ve dış temizliği daha detaylı ve kusursuz olacaktır. Bu nedenle de aracınızın bakım ve temizliği öncesinde ihtiyaç duyacağınız malzemeleri hazırlamanız işinizi büyük oranda kolaylaştırır.

Oto Şampuanı

Oto şampuanı, araç temizliğinde olmazsa olmaz malzemelerin başında gelir. Araçların dış kaportası özel bir yapıdır ve bu nedenle de aracınızın dışını temizlerken oto yıkama için özel olarak üretilmiş ürünleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde temizlik sırasında aracınızın ciddi zararlar almasına neden olabilirsiniz.

Gelişigüzel kullandığınız yıkama ürünleri ya da bilinçsiz yıkama teknikleri aracınızın kaportasının çizilmesine ya da boyasının zarar görmesine neden olacaktır. Bu durum da aracınızın görünüm olarak bozulmasına ve diğer taraftan onarım masrafının çıkmasına neden olacaktır. Bu sebeplerden ötürü mutlaka doğru oto şampuanı ürünleri ile doğru içerikleri kullanmalısınız.

Araç İçi Temizleyici

Araç içi temizleyici ürünleri, detaylı araç temizliğinde etkili olan bir üründür. Aracınızın içindeki tavan, cam önü, direksiyon çevresi, torpido kapağı gibi bölümler sürekli tozlanan ve kirlenen alanlardır. Bu alanların yüzeyi özel bir yüzey olduğundan hem yüksek temizlik sağlamak hem de aynı zamanda yüzeyleri parlatmak için özel olarak üretilen araç içi temizleyici kullanmalısınız.

Aracınız da sürekli kullandığınız dolayısıyla da uzun vakit geçirdiğiniz yaşam alanlarından birisi olur. Bu nedenle de kullandığınız ürünlerin doğru ve güvenilir ürünler olmasına özen göstermelisiniz. Araç içi temizleyici ürünlerinin içeriği özel olarak üretildiğinden temizlik ve parlaklık konusunda etkisini hemen gösterir. Ayrıca aracınızdaki kauçuk paspasları da bu ürünler ile temizleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Oto Cilası

Pasta ve cila gibi işlemler aracınızı temiz göstermenin yanı sıra aynı zamanda aracınızın darbe ve çiziklere karşı dayanıklı olmasını sağlayan işlemlerdir. Aracınız birçok nedenden dolayı kolay şekilde çizilebilir. Bu çizikler hele de aracınızın rengi koyu ise aracınızın dışında iki kat fazla kötü görüntüye sebebiyet verecektir.

Oto cilası, aracınızın dış temizliği tamamlandıktan sonra uygulanan bir üründür. Ancak işlevi gereği çizikleri temizlediği için bir temizlik ürünü olarak bilinir. Aracınızın dışındaki tüm kiri ve lekeleri kısa sürede söküp atarak aracınızın dışının da detaylı temizliğini yapabilirsiniz.

Koltuk Temizleyici

Araç içi detaylı temizliğinin önemli bir bölümünü koltuk temizliği oluşturur. Aracınızın koltuk temizliğine başlamadan önce mutlaka koltuk kumaşı konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Öyle ki; deri koltuk ile kumaş koltuk üzerinde kullanılan koltuk temizleyici ürünleri farklılık gösterir. Nitekim; aracınızın en çok kullanıldığı bölümleri koltuklardır. Bu nedenle de koltuklarınız toz ve kirlere fazlasıyla maruz kalır.

Her koltuk kumaşına göre özel içeriğe sahip olan koltuk temizleyici ürünleri, aracınızın koltuğundaki toz ve bakterileri alırken aynı zamanda doğru ürün tercih ettiğinizde koltuğunuzdaki lekeleri de kısa sürede sizi zorlamadan çıkaracaktır. Koltuk temizliği ile aracınızın detaylı temizliğinin en büyük kısmını halletmiş olursunuz.

Çekçekli Cam Silme Aparatı

Detaylı araç temizliği yapacaksanız elbette size yardımcı olarak temizlik malzemeleri de son derece önemlidir. Bu malzemeler arasında çekçekli cam silme aparatı da önemli bir yere sahiptir. Aracınızın iç temizliği kadar dış temizliği de önemlidir. Köpüklü suyla aracınızın dışını yıkadıktan sonra durulama ve kurulama sırasında bu malzemeler size büyük kolaylık sağlar.

Aracınızın dış temizliğinde özellikle camlarda bez kullandığınızda toz ve leke bırakır bu nedenle de cam durulama ve kurulama işleminde çekçekli cam silme aparatı kullanmalısınız. Böylece aracınızın camına zarar vermeden, leke bırakmadan temizlik gerçekleştirebilirsiniz.

Mikrofiber Sünger ve Mikrofiber Bez

Aracınızın hem iç hem de dışını detaylı temizlerken kullandığınız bezler son derece önemlidir. Gelişi güzel bezler kullandığınızda aracınızda farklı renklerde toz görünümlü tüyler ve lekeler kalacaktır. Bu nedenle aracınızın temizliği sırasında mikrofiber bezleri tercih etmelisiniz.

Mikrofiber sünger ve bezler aracınızda iz bırakmamakla birlikte aynı zamanda aracınızda toz ve lekelerin kolaylıkla temizlenmesini sağlar.

Lastik ve Jant Fırçası

Çok fazla önemsenmese ve göz ardı edilse de aslında detaylı araç temizliğinde lastik ve jant temizliği de son derece önemlidir. Lastik ve jantlar sürekli yere temas eden dolayısıyla da toza, suya, çamura maruz kalan bölümlerdir.

Özellikle jantların arası zaman içerisinde bir takım maddeler ile dolabilir. Bu sebepten ötürü detaylı temizlik yaparken mutlaka lastik ve jant temizliği göz ardı edilmemelidir. Lastik ve jant fırçası kullandığınızda lastiklerinizin ve jantlarınızın temizliğini en dip köşelerine kadar kolaylıkla yapabilirsiniz. Böylece aracınızın her bir noktası temiz ve ışıl ışıl olur.