Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
El Sabunu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

El hijyeninin sağlanabilmesi için en az su kadar önemli olan bir diğer husus ise el sabunlarının önemli olmasıdır. Hijyen konusunda en önemli noktaların başında el hijyeni gelir. Ellerimiz, vücudumuzun tüm yerlerine temas ettiğimiz duyu organlarımızdır. Dolayısıyla da gün içinde her yere temas ettiğimiz ellerimizdeki tüm bakteri ve mikroorganizmalar ellerimizde kalır.

Yeteri düzeyde el hijyeni sağlanmadığında ise bu bakteri ve mikroorganizmalar vücudumuzda birçok hastalığa kapı aralar. Bu nedenle de el hijyeninizi sağlayabilmek ve hastalıklardan korunabilmek için el sabunu tercih edersek dikkat edilmesi gereken hususları bilmeniz gerekecektir.

El Sabunu İçeriğinde Ağır Kimyasallar İçermemeli

Kimyasal maddeler, sadece eller için değil tüm vücut sağlığı için son derece zararlı maddelerdir. Ancak ne yazık ki günümüzde birçok üründe olduğu gibi doğrudan ellerimize temas eden el sabunu ürünlerinde de kimyasal ürünler yer alır. Bu kimyasallar, el ile sürekli temas ettiğinde ciltte tahriş, kaşıntı hatta egzama gibi cilt sorunları oluşmasına neden olur.

Gün içerisinde elleri sürekli sabun ve su ile yıkamak sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Bu nedenle de el sabunu tercihi yaparken mutlaka içeriğine göz atmalı, içeriğinde ağır kimyasallar maddeler bulunan el sabunlarını tercih etmemeye özen göstermelisiniz.

Cildi Tahriş Etmeyen İçeriği Olmalı

İçeriği kimyasal ağırlıklı olan ve doğal madde ağırlıklı olmayan el sabunları cildi tahriş etmeye meyilli olan ürünlerdir. El sabunları, el ile sürekli ve doğrudan temas eden ürünlerdir. Dolayısıyla da ellerinizi bu sabunlar ile yıkadığınızda kısa bir süre sonra içeriğindeki maddeler cildiniz ile tepkimeye girdiğinden cildiniz üzerinde tahriş belirtileri oluşmaya başlar.

Cilt üzerindeki kızarıklık, dökülme, kaşıntı, sızlama gibi belirtiler cilt üzerinde oluşur. Bu belirtiler ilerlediği takdirde cilt egzamasına kadar bu şikayetler ilerleyebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı el sabunu seçimine mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi halde ciddi cilt sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ürün Nemlendirici İçermeli

Günlük hayat içerisinde cilt, çevre koşullarına bağlı olarak kurur ve nemini kaybeder. Dolayısıyla da bir de el hijyeninizi sağlamak için sürekli ellerinizi yıkadığınızda eğer nemlendirici içerikli bir sabun kullanmıyorsanız cildiniz tüm nemini kaybedebilirsiniz. Bu nedenle de el sabunu alacaksanız tercih edebileceğiniz ürünler mutlaka içeriğinde nemlendirici doğal maddeler olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Nemlendirici denildiğinde akla kimyasal maddeler gelmemelidir. Günümüzde piyasada doğal içerikli ve doğal maddeler ile nemlendiricilik özelliği arttırılmış birçok el sabunu ürünü vardır. Bu nemlendirici maddeleri bilerek, ürünü almadan içeriğini inceleyerek bu konuda cilt sağlığınız için bilinçli davranmalısınız.

Düz yüzeyli Olmalı

Günümüzde piyasada birçok farklı el sabunu ürünü bulmak mümkündür. El sabunları arasında düz yüzeyli sabunların yanı sıra bir de içerisinde parçacıklar olan granüllü dediğimiz el sabunları da vardır. Ancak sabun alırken yüzeyinin düz ve pürüzsüz olmasına özen göstermeli, granüllü yüzeyi olan el sabunlarından uzak durmalısınız.

Granüllü yüzeye sahip olan el sabunları, kokusu ve görünümü ile daha çekici olsa da düz yüzeyli sabunlar ile karşılaştırıldığında cilde zarar veren ürünlerdir. Özellikle tahriş olmuş ya da egzamalı olan ve sivilce problemi olan cilt tiplerinde granüllü el sabunları son derece zararlı olacaktır.

Doğal Antiseptik İçermesi Cilde Daha Faydalı Olacaktır

Doğal antiseptik içeriği; cilt enfeksiyonu ile savaşan güçlü bir içerik olmakla birlikte aynı zamanda anti bakteriyel özellik taşıyan üründür. Cildinizde çok fazla cilt enfeksiyonu yaşıyorsanız ve bu nedenden ötürü el hijyeninizi tam anlamı ile sağlamak zor hale geliyor ise doğal antiseptik el sabunları ile cilt problemlerinizi çözerek el hijyeninizi sağlayabilirsiniz.

İçeriğinde Hindistan cevizi yağı, okaliptüs ve çay ağacı gibi doğal maddeler bulunduran doğal antiseptik el sabunları; mantar oluşumunu önler. Böylece cilt enfeksiyonuna neden olan bakteri, mantar ve virüs gibi tüm zararlı mikroorganizmalar ile savaşır.

İçerisinde Palmiye Yağı Bulundurmamalı

Palmiye yağı, günümüzde kozmetik alanında yaygın olarak kullanılan ancak doğanın devamlılığı ve korunması açısından tercih edilmemesi gereken bir üründür. El yıkama sabunları içinde de kullanılan palmiye yağının üretimi için tonlarca palmiye ağacı kesilir. Bu kesimler aynı zamanda ekosistemin ve vahşi yaşamın devamlılığını tehdit eder.

Doğrudan doğada yaşayan canlıların hayatlarına da olumsuz etki ettiğinden bir şekilde palmiye ağaçların kesilmesini engellemenin bir yolu da içerisinde palmiye yağı bulunan ürünleri almamak ve böylece palmiye ağaçlarının kesilmesini engellemektir. Nitekim; kozmetik ürünleri içerisinde palmiye yağı kullanılmadan pek tabii doğal ve etkili içeriklere sahi sabun ve kozmetik ürünleri üretilebilir.

İçeriğinde Gliserin Olmalı

Gliserin maddesi, cilde dost olan bir doğal madde olmakla birlikte cildin nemlendirilmesini sağlayan ve cildi koruyan bir maddedir. Doğal içerikli olan el sabunları ve sıvı sabunların içerisinde gliserin içeriğinin olması beklenir ve birçok üründe de vardır. El sabunu tercih ederken de içeriğinde mutlaka gliserin olmasına özen göstermelisiniz.

İçeriğinde kullanılan gliserin, el sabunlarının nemlendiricilik oranını arttırır ve cildi neme doyuracak düzeye gelir. İçerisinde gliserin bulunan el sabunları ile diğer sabunlar karşılaştırıldığında gliserin içerikli el sabunlarının hem hijyen hem de nemlendiricilik açısından yüksek değerlere sahip oluyor.

Tamamen Doğal Olmasına Dikkat Edilmeli

Cildiniz, en değerli kıyafetinizdir. Dolayısıyla da cildiniz üzerinde kullandığınız tüm kozmetik ürünler cildiniz ile doğrudan temas ederek içeriği doğrultusunda cildinize fayda ya da zarar sağlayacaktır. Bu nedenle de cildinize en fazla temas eden el sabununuzu da bu düşünce doğrultusunda birçok kriteri göz önünde bulundurarak tercih etmelisiniz.

Öncelikle el sabunu tercih ederken genellikle sıvı sabunlarını değil katı sabunları tercih etmeye özen göstermelisiniz. İçeriğinde %95 doğal ibaresi olsa bile eğer imkanınız var ise %100 doğal içerikli el sabunu tercihi yapmalısınız. Çünkü %5 oranı içerisinde cildiniz için çok zararlı keskin kimyasal maddeler yer alabilir.

Raf Ömrüne Dikkat Edilmeli

El sabunu tercihinde dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan birisi de raf ömrüdür. İçerisinde kimyasal madde barındıran el sabunları sentetik madde açısından zengin olduğundan raf ömrü uzun olan ürünlerdir. Bu nedenle de uzun süre rafta bekleyen bu sabunlar uzun süre beklese de bozulmaz.

Doğal el sabunlarının içerisinde sentetik ürünler yoktur. Bu nedenle de doğal içerikli olan ve sentetik barındırmayan doğal el sabunlarının raf ömürleri kısadır. Sabun tercihinde raf ömrünü de bu konuda göz önünde bulundurabilirsiniz.