Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Otomobil Temizliği Nasıl Yapılır?

Arabanızı temiz tutmak, onun için kolayca yapabileceğiniz temel bir bakım şeklidir. Sıkıcı ve zaman alıcı bir süreç olabilir, ancak faydaları çabaya değer. Bu nedenle birçok kişi biraz daha fazla nakit ödemeyi ve aracını en yakın oto yıkamaya göndermeyi tercih eder ve işi profesyonellere yaptırır.

Ancak bazen araba yıkama kuyruğu uzun olabilir ve çıktı standartlarınızı karşılamayabilir. Bunu akılda tutarak, arabanızı bir profesyonel gibi temizlemenize ve yıkamanıza yardımcı olacak hızlı bir kılavuz oluşturduk.

 1. Adım: Aracınızı Gölgeye Park Edin

Arabanızı temizlerken en iyi sonucu almak için daima gölgede yıkamalısınız. Peki neden? İlk olarak, su güneşin altında bir büyüteç görevi görür. Tekrar tekrar güneşe maruz kalırsa (kuruyana kadar), zamanla arabanın boyasına zarar verebilir.

Ayrıca su damlaları veya sabun, güneşin yoğun ısısı altında kuruduğunda su lekeleri haline gelir ve boyada kalıcı hasarlara neden olabilir. Hatta bazı durumlarda metal korozyonuna ve paslanmaya neden olur.

Arabanızı güneş altında yıkamaktan kaçınamıyorsanız, işiniz bittiğinde ara sıra su püskürterek ve temiz bir bezle silerek yüzeyini serin tuttuğunuzdan emin olun. Ya da daha iyisi, sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde yapın.

 1. Adım: Yıkama İçin İhtiyaç Duyacağınız Malzemeleri Temin Edin

İdeal olarak, araba yıkama için ihtiyaç duyacağınız malzemeler şunlardır:

 • Değişken ağızlığa sahip bir hortum
 • Yumuşak bir sünger veya araba yıkama eldiveni
 • Araba yıkama sıvısı (otomobil yıkama şampuanı)
 • Birkaç mikrofiber bez
 • Kurutma için bir veya daha fazla büyük mikrofiber havlu.
 • Üç kova (biri temiz su için, biri kirli su için ve biri de tekerlek ve jantları yıkamak için).

Ayrıca şunlara da ihtiyacınız olabilir:

 • İç mekan için elektrikli süpürge
 • Lastik eldivenler
 • Tekerlek temizleyici
 • Kağıt havlu
 • Pencere temizleyicisi

Aracınıza herhangi bir şey uygulamadan önce kullanmayı planladığınız ürünün içinde ne olduğunu mutlaka okuyun. Tüm araba temizleme ürünleri çok amaçlı değildir ve boyaya, kaplamaya veya diğer yüzeylere zarar verebilir. Güleç Kimya tarafından tüm otomobil modellerinde güvenle kullanabileceğiniz Expo Oto Şampuan, otomobillerin boyasına zarar vermeden, etkili bir temizlik imkanı sağlar.

Araba temizleme ürünleri, kir ve kirecin arabanızın boyasını çizmesini önlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Fırça gerektirmeden otomobillerin yıkanmasını sağlayan Expo oto şampuan, 90 litrelik köpük tankına 1 kg ilave edilerek kullanılır. Ayrıca bu ürün, solunum yollarına ve cilde zarar vermez.

 1. Adım: Tekerlekleri Temizleyin

Öncelikle arabanızın en kirli kısmını yani genellikle tekerleklerini yıkayarak başlamalısınız. Kiri aracınızın boyasına bulaştırmamak için lastiklerinizi yeni bir kova su ile ayrı yıkayın. Tekerleklerinizi temizlemeden önce bir lastik fırçası, mikrofiber bez, ayrı bir sünger ve tercihen lastik temizleme solüsyonu kullanabilirsiniz. 

Su bazlı, aşındırıcı olmayan tekerlek ve jant temizleyicileri, her tür araba tekerleği için önerilir ve lastik temizleme ürünleri söz konusu olduğunda en güvenli seçimdir.

Son olarak, tekerleklerdeki tüm temizlik ürününü çıkarmak için tekerleklerinize soğuk, temiz su püskürtün. Tekerlekleri temizlemeyi bitirdiğinizde, temiz bir mikrofiber bezle kuruladığınızdan emin olun.

 1. Adım: Farları Yıkayın

Farlarınızı da yıkamayı unutmamalısınız. Kirli ve güneşten zarar görmüş plastik farlar zamanla sararabilir, bu da onları yoldayken daha az etkili hale getirir ve normalde temiz bir arabanın genel görünümünü bozar.

Farlarınızı temizlemek için Expo oto şampuan ile su karışımı ile yıkayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde nemli bir bezle silebilirsiniz. Farlarınızı yıkadıktan sonra eski haline getirmek için koruyucu bir cila uygulayabilirsiniz.

 1. Adım: Otomobilin Dış Kısmını Temizleyin

Arabanızın dış kısmını yıkamak; tozu, kiri veya çamuru temizlemeye yardımcı olacaktır. Bu temizlik, aracınızın boyasında daha fazla çizik oluşmasını da önlemeye de katkı sağlar.

Daha büyük kir ve lekeleri çıkarmak için arabanın her bölümünü (yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirerek) yıkayın. Arabanın gövdesini yıkamak için temiz kovanızdaki şampuanlı suyu kullanmayı unutmayın!

Ardından durulama yapmalısınız. Durulamada yine suyun yukarıdan aşağı doğru akmasına izin vermelisiniz. Eğer basınçlı bir hortum kullanıyorsanız, durulama işleminde basıncı düşük tutmanız gerekir. 

Bir sonraki adıma geçmeden önce çizmeyen mikrofiber havlu veya benzeri bir bez ile kurulayın. Herhangi bir cila veya koruyucu kaplama uygulamadan önce aracınızın tamamen kuru olması gerektiğini unutmayın.

 1. Adım: Pencereleri ve Camları Temizleyin

Arabanızdaki cam ve pencereleri temizlemek sadece parlak bir dış görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aracınızı güvenli bir şekilde sürmenizi sağlar. Pencereleri sade su ve mikrofiber bez ile silebilir, ardından temiz bir bez ile durulayabilirsiniz. İnatçı kirler için özel cam silici solüsyonlar kullanabilirsiniz. 

 1. Adım: Otomobilin İç Kısmını Temizleyin

Hepimiz bir arabanın içini temiz tutmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve çocuklar veya evcil hayvanlar varken arabanızın içini temizlemek bazen unutulabilir.

Aracınızın içini temizlemek için izleyebileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 • Arabadaki tüm çöpleri temizleyin (yerde, paspasların altında ve koltuklarda buna dahildir).
 • Paspaslarınızı arabadan dışarı çıkarın, kir veya tozdan kurtulmak için sallayın. Paspasları Expo oto şampuan ile yıkayabilirsiniz. Tamamen kurumadan arabanın içine yerleştirmeyin. 
 • Ön ve arka koltukları, zemini, pedalların altını ve yan kapı panellerini süpürün.
 • Kiri ve tozu, mikrofiber bir bezle veya temizleme bezleriyle silin. Konsola, direksiyon simidine ve araba koltuklarının arasına az miktarda temizleyici püskürtebilirsiniz.
 • Bardak tutucuları temizleme bezleri veya temizleme solüsyonuna batırılmış bir pamuklu çubukla temizleyin.
 • Koltuklardaki ve halılardaki lekeleri özel temizleme solüsyonuyla temizleyin.