Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
Pratik Ev Temizlik Önerileri ve Pratik Temizlik Malzemeleri

Çalışan hanımlar ya da ev hanımları evlerinde temizlik yaparak huzur bulurlar. Fakat bazen her gün temizlik yapmak yorucu olabilir. Öyle ki genel temizlik yapmaya başlanıldığında aslında görünenden daha fazlası yapılması gerektiği anlaşılır. Aslında yaşam alanları olan evlerin her daim temiz, düzenli ve organize olarak kalması zor değil. Pratik ev temizliği bilgileri sayesinde temizlik yapmak oldukça kolay bir işlem. Bu pratik bilgiler sayesinde genel temizlikler kısa sürede sonuc ulaşırlar. Ayrıca pratik ev temizliği önerileri sayesinde malzeme tasarrufu da yapılmış olur.

Temizlik Malzemeleri Evin Her Kısmında Olmalı

Bayanlar temizlik malzemelrini genellikle banyo da tutsalar da aslında temizlik ürünleri evin her odasında yer almalıdır. Öyle ki temizlik malzemelerinin el altında bulunması ani olarak döküp saçılan şeylerin kısa sürede toparlanması için önemlidir. Fakat temizlik malzemeleri bulunmalı denildiğinde her odada temizlik kovası olacağı anlamına gelmez. Bu anlamda toz fırçası, banyoya temizlik kovası ve mutfaga elektrik süpürgesinin konulması gibi alternatifler tercih edilebilir.

Temizlik Süresi Uzatılmamalı

Yaşam alanlarında temizlik sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda uzun süredir temizlik yapılmayan ortamlarda bakteri gibi sağlığı olumsuz etkileyecek maddelerin oluşumu kaçınılmazdır. Yaşam alanları sık sık ve düzenli aralıklar ile temizlenmelidir. Kısa sürede yapılan bu temizlikler sayesinde ortamlar daha uzun süre temiz kalacak ve yorucu temizliklere gerek kalmayacaktır. Ayrıca günlük olarak yapılan temizliklerin dışında belirlenen bir günde genel temizlik yapmak önemlidir. Genel temizliğin sık sık yapılması evin sürekli temiz ve hijyen kalmasını sağlayacaktır.

Ev Temizliğinde Sirke Kullanımı

Sirke içerdiği maddeler gereğince ev temizliklerinin vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi elektronik araçlar da dahil olmak üzere sirke, genel ev temizliğinde oldukça etkili ve hijyen sağlayan bir üründür. Evin genel temizliğinde camdan zemine kadar her alanında sirke kullanımı yapılabilir. Öyle ki kireç gibi istenmeyen durumlar da sirke ve sıcak su karışımı ile kolayca çözüme ulaştırılabilir. Sirke zemin ya da fayanslarda kullanıldıktan sonra nemli bir bezle kesinlikle durulanmalıdır. Ayrıca bebek yağı da sirke gibi uzun ömürlü hijyen ve kolay kullanımlar da sunar.

Banyo Temizliği

Yaşam alanlarınızda bulunan banyolarınızın sık kullanıma sahip olmaları ve sürekli nm ile karşı karşıya kalmaları sebebi ile sık sık temizliğini yapmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde banyolarda kötü koku oluşumu olacaktır. Banyo temizliğinde fayans aralarını temizlemek oldukça zorlayıcı bir işlemdir. Bu anlamda eski diş fırçaları kurtarıcı olabilir. Elektrik süpürgesinin ya da viladanın etki edemediği noktalar sıcak su ile ıslatılarak deterjan ile kolayca silinebilir. Özellikle musluk ve drenaj etrafının temizliğinde ideal bir seçimdir. Bunların yanı sıra banyoda yer alan öplerin içerisine yarım limon konularak kötü koku yayılımı önlenebilir.

Halı Lekelerini Yok Etme

Yaşam alanlarında en sık kullanıma sahip olan ürünler halılardır. Halılar üzerlerinde sürekli dolaşılan ve çok sık lekenen ürünlerdir. Bu anlamda ev hanımlarını en çok zorlayan ürünler olarak da bilinirler. Halınızın üzerinde herhangi bir leke oluştuğunda tek yapmanız gereken evinizdeki bulaşık deterjanını ya da bulaşık makinesi parlatıcısını kullanmak olabilir. Ortalama bir çorba kaşığı kadar bulaşık deterjanını ılık su ile karıştırıp lekenin üzerine dökülerek, kısa bir süre sonre nemli bir bezle durulanarak leke kolayca çıkarılır. Bunun yanı sıra bulaşık makinesi parlatıcı da lekeler de birebir etkilidir. Fakat bulaşık makinesi parlatıcısı lekeye doğrudan döküldüğü için şeffaf renk tercih edilmelidir. Ayrıca tüm bu işlemlerden sonra kutulamadığınız halı lekelerinden, limon ve sıcak su karışımı ile oluşturduğunuz deterjanlar ile yıkama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.