Bize Ulaşın Tanıtım Videomuz
5 Adımda Pratik Temizlik

Evin dekorasyonu ne kadar güzel olursa olsun temiz olmayan bir evde gösterişini kaybeder. Havaların ısınması ve Bayramın yaklaşması ile ev hanımlarını temizlik telaşı almış durumda. Karantina sürecinde evde geçirilen zaman ve ev halkının sürekli evde olması, özellikle sigara içilen bir ev ya da açık mutfaklı salon gibi bölümlerde yemek kokularının ve dumanın etkili lekeler bırakması temizlik sürecini, hanımların gözünde büyütebilir.

Ancak ayrıntılı temizliğe girişmeden önce, alınacak önlemler ve püf noktaları ile temizlik sürecini daha az yorucu hale getirmek ev hanımlarını rahatlatacak. Büyük ve detaylı bir temizliği 5 adımda pratik bir şekilde bitirebilmek ev hanımlarının elinde. 

1- Karmaşadan Kurtulmak İçin Ev Temizliğine Nereden Başlamalıyız?

İşe, evin içindeki dağınıklıkları toparlamakla başlanmalıdır. Kullanılmayan ev eşyaları varsa kaldırın. Tozların dağılmasını önlemek için, temizliğe nereden başlanırsa başlansın daima yukarıdan aşağı doğru başlanmalıdır. Sırasıyla silinecekse önce tavan ve duvarları temizleme suyumuza çamaşır suyu ilave ederek başlanır. Tavanda varsa örümcek ağları bir fırça yardımı ile temizlenmelidir. Ardından camlar, mobilyalar ve yerleri temizleyerek ilerlenebilir.

Perdeler ve tüller yıkanacaksa, temizliğe başlamadan önce pencerelerden çıkarıp çamaşır makinasına atılmalıdır. Diğer taraftan üzerinde deterjan beklemesi gereken lekeler var ise kireç çözücü ve yağ sökücü kullanılarak bekletilmelidir. Banyo Mutfak gibi alanlardaki pas lekelerini saatlerce ovalamak yerine, çamaşır suyu batırılmış pamuk ile lekenin üstünde bekletilmelidir. Böylece birkaç saat sonra pas lekeleri tamamen çıkmış olacaktır. 

2- Ayna Gibi Parlayan Camlar İçin Ne kullanılmalıdır?

Perdeler yıkanırken, temizliğe camları temizleyerek başlanmalıdır. Ev temizliğinde hanımların gözünü en çok korkutan bölümlerden biride camlardır. Cam temizliğine camlar üzerinde biriken çamur ve tozlar ıslak bir bez ile temizlenerek başlanmalıdır. Camlardaki toz ve çamuru temizleyen bez sık sık temizlik suyunun içinde kirden arıtılmalıdır. Ön temizleme işi tamamlandıktan sonra, ayrı iki kovaya su konur birine cam temizleme deterjanı konulur ve biraz sirke ilave edilirse camlar ayna gibi parlayacaktır.

Diğer kovada ise temiz su olmalıdır. Camları önce deterjanlı su ile ardından duru su ile sildikten sonra, camlar için özel üretilmiş mikrofiber gibi bezler ile kurulanmalıdır. Eğer kurulama bezi yumuşak ve pamuklu olursa ne kadar silinse de cam üzerinde tüy bırakacaktır.

3- Diğer Adım Dip Köşe Süpürüp Silmek 

Camlar temizlendikten sonra evi süpürme işlemine başlanır. Evi süpürmeden önce toz torbalı süpürge kullanıyorsanız, elektrik süpürgenizin torbasının dolu olmamasına dikkat ediniz. Dolu olan toz torbalı bir süpürge tozları almayacaktır. Süpürme işlemine başlamadan önce yatak odalarındaki çarşaflar değiştirmelidir. Koltukların altı uzun süredir temizlenmiyorsa işe koltukları çekilerek başlanır. Bütün evin bölümleri oda oda süpürülerek süpürme işlemi tamamlanır.

Hazırlanan temiz suya yüzey temizleyici deterjan konularak ister paspas ile ister elde bir bez ile sık sık su değiştirilerek yüzeyler temizlenir. Ayak izi bırakacağı için zeminin ıslak ve nemli kalmaması için gerekiyorsa ardından kuru bir bez ile kurulanır.

4- Tozlar En Önemli Detay

Yer temizliği tamamlandıktan sonra ev hanımları tarafından, en önemli detay sayılabilecek mobilya ve koltuklar üzerindeki tozlar sıralamadaki yerini alır. Toz almayı temizliğe başlandığı gibi üstten başlanmalıdır. Çünkü tozlar aşağı doğru dökülecektir. Toz bezinin temizleneceği su, sıcak su olursa mobilya üzerinde iz bırakabilir. Bu sebeple ılık su tercih edilmelidir. Mobilyaların ardından varsa bitkilerinde tozu, sprey şişesine doldurulmuş temiz su ile kuru bir bez yardımıyla temizlenir.

Bazı bibloların kıvrım yerlerine bez ulaşmadığı için biblolar gerekirse yıkanır. Son olarak, koltuk ve halı için üretilmiş özel deterjanlar ile koltuk ve halılar silinir. Toz alma esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli detay, toz bezinin yıkandığı su daime temiz olmalı ve kirlendikçe değiştirilmelidir.

5- Banyo ve Mutfakla Son Dokunuş

Evin en çok kullanılan ve kirlenen alanları banyo ve mutfaktır. Mutfak ve banyo temizliğinin ihmal edilmesi, bakterilerin üremesine yol açar. Bu da sağlık için olumsuz hastalıklara davetiye çıkarır. Mutfak temizliğine mutfak dolaplarını silerek başlanmalıdır. Dolapların ve çekmecelerin içi ve dışı temizlenmelidir. Genellikle yemek yapılan bölümde ocak kenarlarına zamanla yağ birikir. Önceden sprey ile yağ sökücü uygulanmış bu bölümdeki yağ lekeleri, krem deterjanlar ile kolaylıkla temizlenecektir.

Mutfak ve banyoda bulunan musluk kenarlarında birikmiş kireç lekeleri için ise kireç çözücü ev hanımlarının işini kolaylaştıracaktır. Zamanla leke birikmiş klozetin içine bir miktar çamaşır suyu dökülüp bekletilince bir fırça yardımı ile ovulduğunda lekeler kaybolacaktır. Banyoda bulunan duşakabin bölmeleri için kireç çözücü harika bir leke çıkarıcı çözümdür.

Temizliğin Etkisi Uzun Süre Nasıl Korunur 

Yeni temizlenmiş evin kısa sürede kirlenmesinden endişe eden ev hanımlarına, temizliğin etkisini uzatacak pratik öneriler sıralandığında, ilk olarak önemsenmesi gereken konu elektrik süpürgesidir. Ev Hepa filtreli elektrik süpürgesi ile temizlendiğinde, süpürülen tozların dışarı çıkma ihtimali azalır. Ev sık sık havalandırılırsa, evin içinde oluşan kirli hava, birikmiş karbondioksit ve kötü koku azalacak ve nem nedeni ile oluşacak küflenmeler önlenecektir.
Yüzeylerde tozlanmayı geciktiren silikonlu temizleyiciler tercih edilebilir. Evde kötü kokuya neden olan örneğin ayakkabı, küllük ve bulaşık gibi araç gereçler bekletilmeden temizlenmelidir. Yaz mevsimlerinde balkon gibi kısımlar, silinmek yerine yıkanırsa evin içine toz girmesini de engelleyecektir.